Havadis.v2 Wordpress Haber Teması -
$ DOLAR → Alış: 13,49 / Satış: 13,55
€ EURO → Alış: 15,23 / Satış: 15,29

Arçelik, Amerika’da da satın alma peşinde

Handan Sema CEYLAN Dünyanın 9 ülkesindeki 28 tesisinde üretim yapan Arçelik, küresel oyunu 3 merkezden yönetecek. Arçelik, tüm dünya …

Arçelik, Amerika’da da satın alma peşinde

Handan Sema CEYLAN

Dünyanın 9 ülkesindeki 28 tesisinde üretim yapan Arçelik, küresel oyunu 3 merkezden yönetecek. Arçelik, tüm dünya operasyonlarına yetişebilmek için İstanbul’dan Ortadoğu, Afrika ve yakın coğrafyaları, Amsterdam’dan Avrupa ve ABD’yi, Bangkok’tan Asya Pasifik’i büyütecek. Dalında tüm dünya pazarının yüzde 4,8’ine hakim olan Arçelik, bu oranı yüzde 7’ye, birinci 8’deki yerini de birinci 3’e taşımayı hedefl iyor. Glasgow’daki COP26 toplantısından ayağının tozuyla gelen Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, bir basın buluşması düzenledi. Bulgurlu, sürdürülebilirlik hedefl erini anlatarak, 5 yıllık büyüme hedefl erini paylaştı.

Pandemi sürecinde yaptıkları satın almalarla büyüdüklerini kaydeden Bulgurlu, “Japonya merkezli Hitachi Küresel Life Solutions ile ortak teşebbüs şirketi Arçelik Hitachi Home Appliances’ı kurduk. ABD merkezli beyaz eşya üreticisi Whirlpool’un Manisa’daki soğutucu ve çamaşır makinesi üretim tesislerini satın aldık. Bu yıl 180 milyon Euro’su Türkiye’de olmak üzere toplamda 220 milyon Euro yatırım gerçekleştirdik, bunun yanında 370 milyon Euro’luk şirket satınalması yaptık. Son 5 yılda ise 830 milyon Euro’su Türkiye olmak üzere toplamda 1,2 milyar Euro düzeyinde yatırımın yanında 435 milyon Euro meblağında şirket satın alması gerçekleştirdik” diye konuştu.

İstanbul-Bangkok Amsterdam çizgisi

Türkiye’de başkan, dünyada 8’inci sıradaki oyuncu olduklarının altını çizen Bulgurlu, “Arçelik muazzam bir coğrafyada iş yapıyor. Yeni olağanın kurallarına uygun daha esnek, çevik ve taşınabilir, verimli bir idare anlayışına geçiş yapmak istedik. 9 ülkede 28 üretim tesisimiz var. 12 markamızı 48 ülkede satıyoruz” dedi. Bulgurlu şöyle devam etti:

“Arçelik-Hitachi sonrası iş hacmimizin üç temel bölgeye bölündüğünü görüyoruz. Avrupa/ Türkiye, Afrika ve Ortadoğu/ Asya Pasifik’e bölünmüş bir dünyamız var. Liderlik grubu olarak Arçelik’in global dönüşüm öyküsüne yerinde müdahale etmek için yerden ve vakitten bağımsız bir çalışma modeline başkanlar olarak geçiş yapıyoruz. Asya Pasifik’i Bangkok’tan, Afrika–Mea, Türkiye’yi İstanbul’dan ve Avrupa-Amerika’yı Amsterdam’dan yöneteceğiz. Liderlik kadrosu olarak vaktimizi 3’e bölerek çalışacağız.”

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, global büyüme seyahatlerini 43 bin çalışanları, 12 markaları, 48 ülkede satış ve pazarlama ofisleri ile sürdürdüklerini lisana getirdi. Bulgurlu, büyüme planlarının altını çizerek, “Genç nüfus, alım gücü ve gelişen ekonomilere sahip olması bakımından Asya-Pasifik bölgesinde hem Hitachi paydaşlığı hem de Beko markasıyla büyüme yatırımları yapıyoruz” dedi. Bulgurlu, şöyle devam etti: “Coğrafi olarak Türkiye’de 2021 yılında yaptığımız Whirlpool / Manisa fabrika satın alımının dışında da yatırım fırsatlarını değerlendirirken, ihracat açısından Avrupa’ya yakın olması nedeniyle Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki yatırım, satın alma ve paydaşlık fırsatlarıyla ilgileniyoruz. Kuzey Amerika sağlam iktisadı ve büyük nüfusuyla iştirakimizin de olduğu bir pazar. Latin Amerika da nüfus potansiyeli ve rekabet fırsatları barındırıyor. Kuzey ve Güney Amerika’da da bu sebeple yatırım, satın alma ve paydaşlık seçeneklerini kıymetlendiriyoruz. Sub-Sahara bölgesinde Defy markasıyla yatırımlarımıza devam ediyoruz, bölgedeki başka ülkelerde oluşabilecek fırsatları da göz önünde bulunduruyoruz.

Üçüncü çeyrek datalarını de açıkladıklarını anımsatan Bulgurlu, “Bu devirde ciromuzu TL bazında 2020’ye nazaran yüzde 66 artırdık. Ciromuz 45,6 milyar TL olarak gerçekleşti. 2020’de ise yıllık ciromuz bir evvelki seneye nazaran TL bazında yüzde 28 artarak 40,8 milyar TL’ye ulaşmıştı” dedi.

İngiltere’de Beko ile pazar başkanı

Toplam ciroları içinde Türkiye’nin hissesinin yüzde 27 olduğunu kaydeden Bulgurlu, “3. çeyrekte ciromuzun yüzde 30’u Batı Avrupa, yüzde 13’ü Doğu Avrupa pazarından geldi. Yılın birinci 9 ayında İngiltere, Fransa, İspanya ve İtalya’da Beko’nun pazar hissesi arttı. Beko ile toplam beyaz eşya pazarında 1 numara olduğumuz İngiltere’de liderlik durumumuzu güçlendirdik. Tüm satışlarımızın yüzde 10’u İngiltere’ye. Arçelik-Hitachi iştirakinin yarattığı sinerji ile APAC bölgesinde operasyonlarımızı genişlettik. 3’üncü çeyrek itibariyle ciromuzun yüzde 19’u APAC bölgesinden geldi. Yılı konsolide ciromuzda yaklaşık yüzde 55 civarında bir artışla tamamlamayı öngörüyoruz” formunda konuştu.

Bulgurlu, 2020 yılında e-ticaret gelirlerini evvelki yıla nazaran 5 katın üzerinde büyüttüklerini kaydederek, “Biz dijitalleşme konusuna çok kıymet veriyoruz. Bu sayede ‘Çok Kanallı Ticari ve Dijital Dönüşüm’ kategorisinde World Retail Awards’ta dünyanın en güzeli seçildik” dedi.

SANAYİ İHTİLALİNİ KAÇIRMIŞTIK, YEŞİL DÖNÜŞÜMÜ YAKALIYORUZ

Bizim için sürdürülebilirlik bir iş stratejisi. Bunu benimsemeyen şirketler rekabette elenecekler. Bu nedenle şirketlerin devletlerden daha süratli bir formda yeşil dönüşüme ayak uydurduklarını görüyorum.

S&P Küresel Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde, geçtiğimiz yıla nazaran 7 puan artış kaydederek 86 puan ile Sağlam Konut Aletleri dalında bedellendirilen 20 şirket ortasından en yüksek skoru alan şirket olduk.

2019-2020’de karbon nötr şirket olduk. Bunun iki yolu var. Biri karbon kredisi satın almanız, oburu kredinizi kendiniz yaratmanız. Biz kredimizi kendimiz yaratıyoruz. Örneğin markadan bağımsız 1.5 milyon adet beyaz eşyayı Eskişehir’de dönüştürüyoruz.

EBRD’den 150 milyon euro meblağında, 8 yıllık bir yeşil kredi mutabakatı imzaladık. Kredinin birinci 83 milyon Euro’luk dilimi, ‘yeşil kredi’ statüsünde olacak. Bu krediyle Eskişehir, Çayırova, Bolu, Ankara ve Merkez Ar-Ge’ye ilişkin yeşil yatırımlarını fonlayacağız. Kalan 67 milyon Euro’yu Eskişehir Buzdolabı Fabrikası ve Bolu Pişirici Aygıt İşletmesi’ndeki Ar-Ge harcamaları için kullanacağız.

Önümüzdeki yıl fabrikalarımızın çatılarına güneş gücü kuracağız. Toplam 10 megavatlık bir suram olacak.

Arçelik, geçen Mayıs ayında memleketler arası piyasalarda 350 milyon Euro meblağında, 5 yıl vadeli yeşil tahvil ihracı gerçekleştirdi. Türkiye’den milletlerarası piyasalara yeşil tahvil ihracı gerçekleştiren birinci gerçek dal şirketi oldu. Yatırımcılardan planlanandan 4,5 kattan daha fazla talep aldı.

MÜŞTERİLER PARALARIYLA OY VERECEKLER

Global ısınmayı 2 derecenin altında tutmak üzere; 2030’a kadar direkt karbon ayak izini söz eden Kapsam 1 ve dolaylı karbon ayak izini söz eden Kapsam 2 emisyonlarını 2018’deki düzeye nazaran yüzde 30, tüketicilerinin satın aldığı eserlerden kaynaklı Kapsam 3 emisyonlarını ise yüzde 15 azaltma hedefl erimiz onaylandı.

Çok iddialıyız, 2030’a kadar müşterilerimizin konutunda kullandığı enerjiyi yüzde 50,4 düşüreceğiz. Bir konutun güç tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ı bizim ürettiğimiz eserler.

Yeşil dönüşümü sanayi ihtilaline benzetiyorum. Biz sanayi ihtilalini kaçırdık. Fakat Türk fi rmaları yeşil dönüşüm ihtilaline hazır.

Gençler iklim kasvetleri nedeniyle haklı olarak çok kızgın. Ayrıyeten müşterilerin yüzde 20’si güç tasarrufu için yüzde 20 daha fazla para vermeye razı. Önümüzdeki periyotta müşteriler paralarıyla oy verecekler, rekabeti de bu belirleyecek.

2030’a kadar; 15 MW gücünde yenilenebilir güç sistemleri kurmayı, geri dönüştürülmüş plastik içeriğini yüzde 40’a, biyo bazlı gereç içeriğini yüzde 5’e yükseltmeyi, global üretim tesislerimize yüzde 100 yeşil elektrik sağlamayı, pak güce 50 milyon dolar daha yatırım yapmayı, Güney Afrika, Rusya, Türkiye, Romanya, Çin, Tayland ve Pakistan operasyonlarında 2030’da 2015’e nazaran üretimde eser başına güç tüketimini yüzde 45 azaltmayı hedefliyoruz.

Terra Carta mührünü Prens Charles’dan aldı

COP26’da Galler Prensi Charles tarafından Terra Carta Mührü ile ödüllendirildiklerini anımsatan Hakan Bulgurlu, “Mühür, doğayı, insanları ve gezegeni global paha yaratmanın merkezine koyan bir yaklaşımla 2030 için bir kurtarma planı sunuyor. Arçelik, dalından ve Türkiye’den bu mührü almaya hak kazanan birinci ve tek küresel şirket. Bu mührü alan 45 şirketten biri olmamız çok anlamlı”dedi.

Etiketler: / / / /

Beşiktaş’ta Oğuzhan Özyakup’tan ayrılık sözleri! “Gitmek istemem ancak…”
Beşiktaş’ta Lider Karaveli’nin teknik yöneticiliğe gelmesinin akabinde daha âlâ performans göstermeye başlayan Oğuzhan Özyakup, orta transferde ...
Trabzonspor Süper Lig’de olduğu gibi transferde de rakipsiz!
Muhteşem Lig’de en yakın rakibi İttifak Holding Konyaspor’un 9 puan önünde liderlik koltuğunda oturan; 3 büyüklerden Fenerbahçe’ye 18, Beşiktaş’a ...
Bursaspor’da Emin Adanur istifa etti! ‘Sahip çıkmaya davet ediyorum’
Bursaspor Kulübü 2. Lideri Emin Adanur’dan beklenen istifa açıklaması geldi. Adanur, kendisine ilişkin internet sitesinden yaptığı açıklamada ...
London Lions 61 – 76 Bahçeşehir Koleji (Maç özeti)
Türkiye'yi FIBA Europe Cup'ta temsil eden Bahçeşehir Koleji, 2. Çeşit 4. hafta maçında London Lions ile deplasmanda karşılaştı. Rakibini üstün...
Son Dakika: Beşiktaş’ta şans bulamayan Salih Uçan Başakşehir’e gidiyor!
Dönem başında transfer olduğu Beşiktaş'ta fazla forma talihi bulamayan Salih Uçan'ın yeni grubu netleşiyor. TRT Spor'un geçtiği habere nazaran ...
Vedat Muriqi için yeni talip İspanya’dan ! Fenerbahçe…
Serie A gruplarından Lazio'da forma giyen Fenerbahçe'nin eski golcüsü Vedat Muriqi konusunda yeni bir gelişme yaşandı. İtalyan basınında yer alan...
Beşiktaş’ta başkan Ahmet Nur Çebi gençlere güveniyor: Süreçlerini hızlandırmak istedik
Ulusal maç takvimi nedeniyle verilen ortanın akabinde Spor Toto Harika Lig Ahmet Çalık Dönemi 24’üncü hafta müsabakaları 4, 5 ve...
Oğuzhan Aydoğan, Menemenspor’da
Spor Toto 1. Lig takımlarından Menemenspor’da transfer çalışmaları sürüyor. Sarı-lacivertli takım bu çalışmalar kapsamında son olarak Ankaraspor ...
Son dakika: Ümraniyespor Ajdin Hasic’i transfer etti
Ümraniyespor'dan yapılan açıklamada; Kulübümüz Beşiktaş’tan Ajdin Hasic'i dönem sonuna kadar kiralık olarak renklerine bağladı. Hasic’e tekrar ...
Son Dakika Haberi… Altay’da Mert Nobre dönemi sona erdi!
Altay'da teknik yönetici Mustafa Denizli'nin yerine vazifeye getirilen Mert Nobre ile yollar ayrıldı. 41 yaşındaki teknik adam, vazifeye 15 Ocak...
Son Dakika: Salih Uçan için sürpriz transfer teklifi! Başakşehir’den kiralama formülü…
Muhteşem Lig gruplarından Beşiktaş forması giyen Salih Uçan'ın, Medipol Başakşehir'in transfer listesinde yer aldığı öne sürüldü. A Spor'da yer ...
Son dakika: Acun Ilıcalı, Hull City’nin transfer yasağını kaldırdı!
Acun Ilıcalı'nın yeni kadrosu Hull City'den yapılan resmi açıklamada gerekli ödemelerin yapıldığı ve transfer kısıtlamasının kaldırıldığı söz edildi.
Yeni Malatyaspor’da Wallace ile yollar ayrıldı
Yeni Malatyaspor'dan yapılan açıklama şu halde: Profesyonel futbolcumuz Wallace Fortuna ile karşılıklı anlaşarak yollarımızı ayırmış ...
Kocaelispor’da Mehmet Altıparmak sahaya indi
Spor Toto 1. Lig’in 23. haftasında Boluspor’u ağırlayacak olan Kocaelispor, hazırlıklarına Antalya’da başladı. Yeşil-siyahlı takımda 22. haftada ...
Son Dakika: Fenerbahçe’de 4 pozitif vaka! Mesut Özil’e ise faset eklem enjeksiyonu…
İŞTE O AÇIKLAMA Lige verilen ortada çalışmalarını Antalya’da sürdürecek olan ekibimizde bugün yapılan rutin testlerde 4 oyuncumuzun sonucu olumlu ...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ