Havadis.v2 Wordpress Haber Teması -
$ DOLAR → Alış: 13,50 / Satış: 13,55
€ EURO → Alış: 15,47 / Satış: 15,53

Bakan Muş: Türk nakliyecilerinin Irak’ın her bölgesine taşımacılık yapabilmesini arzu ediyoruz

Ticaret Bakanlığı mesken sahipliğinde, Dış Ekonomik Alakalar Heyeti (DEİK) tertibinde, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ile Irak Ticaret ve …

Bakan Muş: Türk nakliyecilerinin Irak’ın her bölgesine taşımacılık yapabilmesini arzu ediyoruz

Ticaret Bakanlığı mesken sahipliğinde, Dış Ekonomik Alakalar Heyeti (DEİK) tertibinde, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ile Irak Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FICC) iş birliğinde “Türkiye-Irak İş, Yatırım ve Müteahhitlik Forumu” gerçekleştirildi.

Forumda konuşan Bakan Muş, Türkiye ile Irak ortasında son devirde artan temasların ikili münasebetlere daha da ivme kazandırdığını, bu cins tertiplerin daha sık düzenlenmesini istediklerini söyledi.

Ülkeler ortasında yakın iktisadi ve ticari iş birliğinin Türkiye ile Irak’ın refahına kıymetli katkı sağladığını, bu doğrultuda iş birliğini güçlendirecek her türlü adımı atmaya istekli ve kararlı olduklarını vurgulayan Muş, el ele verdiklerinde tüm maksatlara ulaştıklarını ve bilhassa ikili ticari ilgilerde değerli gelişmelerin yaşandığını anlattı.

Irak’ın geçen yıl prestijiyle Türkiye’nin dünyaya ihracatında 4. sırada olduğunu belirten Muş, “Ülkemiz ise Irak’ın dünyaya ihracatında 3. sıradadır. 2020’de yaklaşık 11 bin 500 firmamız Irak’a ihracat yapmıştır. Irak’a ihracatımızda güçlü bir eser çeşitliliği mevcut olup, çabucak her dalımızın Irak ile iş yaptığını vurgulamak isterim.” diye konuştu.

“Demir yolu ve boru sınırı Türk firmalarınca yapılsın”

İki ülke ortasında gerçekleştirilmesini kıymetli gördükleri projelere değinen Bakan Muş, şu açıklamalarda bulundu: “Özellikle iki ülkeyi birbirine bağlayacak ve tıpkı vakitte Irak’ın Asya ve Avrupa ortasında bir ticaret merkezi haline gelebilmesini sağlayacak olan demir yolu projesine büyük değer veriyoruz. Bu proje tıpkı vakitte ülkemizin de Irak üzerinden Körfez ülkelerine erişimini kolaylaştıracaktır. Bu projenin Türk firmaları tarafından yapılmasını dilek ediyoruz. Oluşturulacak yeni boru sınırı projelerinde Türk firmalarının işi üstlenmeleri halinde çok başarılı işlere imza atılacağından eminiz. Ayrıyeten, Musul’da Organize Sanayi Bölgeleri inşa edilmesinin, Musul halkının refahına büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”

İkili ticari bağlantıların daha yeterli noktalara taşınması için Iraklı makamların atmasını bekledikleri adımların bulunduğunu tabir eden Muş, kelamlarını şöyle tamamladı: “Bu kapsamda Ovaköy-Fişhabur ve Derecik-Mergesur hudut kapılarının en kısa müddette açılmasını; bu sayede Türk nakliyecilerinin Irak’ın her bölgesine nakliyat yapabilmesini istek ediyoruz. Irak’ın transit ticaret uygulamalarına geçmesini ve tüm gümrüklerinde kuralların tıpkı formda uygulanmasını bekliyoruz. Öte yandan; ikili ticaretimizi kolaylaştırıcı her türlü önlemin ortaklaşa alınmasını, bu doğrultuda ithalat yasakları ve ek gümrük vergileri yerine daha esnek yaklaşımlar sergilenmesini talep ediyoruz.”

“Bugünkü toplantımızda iştirakler için mutabakatlar yapacağız”

Irak Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Alaa Ahmed Hassan Obaid, bu forumda paydaşlıklar kurmayı amaçladıklarını belirtti.

Forumda özel dalın de bulunmasının çok değerli olduğunu söz eden Obaid, özel kesimin kamudan vazifesi alıp, ülkeler ortasında siyasi, ekonomik, ticari bağlantıların gelişmesinde öncü olduğunu söyledi. Obaid, Irak’ta DAEŞ’in birtakım bölgeleri ele geçirdiğini, sonrasında bu bölgelerin teröristlerden temizlendiğini anlatarak, “Şimdi bu bölgelerin, imar ve kalkınması sorunu var. Bugünkü toplantımızda inşallah iştirakler için imza atacağız, muahedeler yapacağız.” dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile sabah bir ortaya geldiğini bildiren Obaid, şunları kaydetti: “Özellikle iş adamları için vize kolaylığı getirilmesi konusunda mutabakata vardık. 5 yıla kadar müteahhitlere çok girişli çıkışlı vizeler verilmesi konusunda hemfikiriz. Önümüzdeki devirde bunu yaygınlaştıracağız ve başka kısımlara de bunu yayacağız. İki ülke ortasında her ay 1 ila 1,5 milyar dolarlık ticaret hacmi kelam konusu. Bu daha da gelişebilir. Tıpkı coğrafyanın insanlarıyız, Türkiye’nin ekonomik alandaki tecrübesi ve deneyimi bizim için örnektir.”

Türkiye’nin Irak’ta gerçekleştirdiği projelerin muvaffakiyet sağladığını anlatan Bakan Obaid, ulaşım ile ilgili oluşan birtakım ıstırapları çözmeye çalıştıklarını, halkların refahı için ortak çalışmaların gerçekleştirileceğini lisana getirdi.

“Yatırım fırsatları daha âlâ bir iş birliğine ortam sağlayacak”

Irak Cumhuriyeti Ulaştırma Bakan Yardımcısı Talib Abdullah Baish ise Irak’ta yatırım vadeden çok büyük imkanların bulunduğunu belirtti.

Özellikle demir yolu bölümünde 12 projelerinin bulunduğunu aktaran Baish, “Ticaret alanında yatırımlar birkaç eksen üzerinde yapılmaktadır. Projelerimizden 6’sı netleşti, bunun altyapısını yapmak için hazırlık safhasındayız.” dedi.

Baish, limanlarda yatırım yapmak için büyük bir projelerinin bulunduğunu belirterek, “3 tane sanayi bölgemiz var. Şu anki limanların ve lojistik hizmetlerinin genişletilmesi doğrultusunda çalışıyoruz. Yatırım fırsatları bizim ortamızda daha âlâ bir iş birliğine ortam sağlayacaktır. Bir ortaya gelirken tüm dürüstlüğümüzle buna devam etmek istiyoruz.” diye konuştu.

“Kusursuz bir ekonomik dönüşüm yapmak istiyoruz”

Irak Kürt Bölgesel İdaresi (IKBY) Bakanlar Konseyi Divan Lideri Umed Sabah Othman da bu forumda, müşterek hizmet sunmak, ticari bağları daha âlâ yerlere taşımak için bir ortada olduklarını kaydetti.

Othman, bütün çalışmaları anayasaya bağlı olarak yürüttüklerini söz ederek, “Kusursuz bir ekonomik dönüşüm yapmak istiyoruz. Devletimiz ve ticari bağlarımızla bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Ferdî teşebbüslerden uzak, yalnızca ortaklaşa çalışarak amaçlarımıza ulaşabiliriz. Böylelikle tüm öteki daldaki iştirakçilerle bütünleşelim ve çalışalım istiyoruz.” diye konuştu.

Türk müteahhitlere kamu ihalelerinde öncelik talebi

Dış Ekonomik Bağlar Şurası (DEİK) Lideri Nail Olpak, ise tertibin ana emelinin ülkeler ortası “yatırım ve ticari iş birliklerine yenisini eklemek” olduğunu söyledi. İki ülke ortasında yaklaşık 17 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunduğunu lisana getiren Olpak, Irak’ın ithalatında Türkiye’nin hissesinin yüzde 20’den yüzde 27’ye yükseldiğini bildirdi. Olpak, “Türk müteahhit ve müşavirlik firmalarının Irak’ın altyapı, hastane, okul, kamu binaları üzere projelerinde daha fazla yer almaları için, rekabet kaideleri içinde, olumlu ayrımcılık talebimizin olduğunu tabir etmek istiyorum.” diye konuştu.

“İki ülke tarım ve güç konusunda iş birliği yapmalı”

Irak Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Lideri Abdulrezzaq Al-Zuhari ise Türkiye ile Irak’ın iş birliği yaparak üretim ve ihracat üzere mevzulara yönelmesi gerektiğini belirterek, “Karşılıklı kazanmak ve yarar sağlamak için iş birliğine çağırıyoruz. İş birliği gerek petrol gerek maden gerekse zirai alanlarda Irak iktisadına katkı sağlayacaktır.” dedi.

İki ülke ortasındaki ticaretin de artarak devam ettirilmesi gerektiğini lisana getiren Al-Zuhari, besin ve tarım üretimi konusuna ağırlaşmak istediklerini anlattı.

Al-Zuhari, Türkiye ile Irak ortasında yapılacak iş birliği sayesinde Körfez ülkelerine kara ve demir yoluyla çok süratli ihracat yapılabileceğini, bu bahiste da iş birliği yapmak istediklerini söyledi.

“Irak’tan gelecek her türlü talep ve iş birliği tekliflerine açığız”

Türkiye Müteahhitler Birliği Lideri Erdal Eren ise Türk müteahhitlerin, 1975’ten bu yana iş birliği içinde oldukları Irak’ta bugüne kadar 1.034 proje üstlendiklerini söyledi. Eren, “Daha evvel olduğu üzere bugün de, TMB olarak her an sizlerle direkt temas kurmaya ve iş birliği tekliflerine, talepleri değerlendirmeye açığız. Bölgemiz için büyük ehemmiyet taşıyan Irak’a, kalkınma sürecinde ‘yakın iş birliği ortağımız’ gözüyle baktığımızı vurgulamak istiyorum.” sözünü kullandı.

Irak’tan Türk özel dalına iş birliği daveti

DEİK Türkiye-Irak İş Kurulu Lideri Emin Taha da kurulun, kurulduğu 2001’den bu yana iki ülke ortasındaki ticari ve ekonomik münasebetleri güçlendirmek, ticaret hacmini artırmak ve Türk özel bölümüne yeni iş fırsatları sağlamak üzere tüm gücüyle çalıştığını söyledi.

DEİK Irak-Türkiye İş Kurulu Lideri Cafer Resul Al-Hamdany ise Irak’ta çok fazla boş tarım toprağı olduğunu belirterek, bu yerlerin ortak ekilip besin üretimi yapılabileceğini ve bu eserlerin gerekirse ihraç edilebileceğini söyledi.

Irak’taki güç üretimine ve potansiyeline dikkati çeken, hala çıkarılmayan ve yatırım yapılmayan çok fazla maden alanı bulunduğunu anlatan Al-Hamdany, Türk özel kesimini bu hususta iş birliği yapmaya davet etti. Al-Hamdany, “Türkiye ile tarihi bir iştirakimiz var. Bu iştiraki daha düzgüne götürmek istiyoruz. Tarım, hayvancılık, sıhhat, eğitim, madencilik üzere bölümlerde iştirake ve sizin yardımınıza gereksinimimiz var.” diye konuştu.

Irak Kürt Bölgesel İdaresi (IKBY) Müteahhitler Birliği Lideri Serow Dizayi de Türkiye ile IKBY ortasındaki ticari münasebetlerden bahsederek, “Tüm kentlerimizde önemli stratejik projelerimiz var. Türkiye’deki büyük şirketleri bölgemize bekliyoruz. Türkiye’deki büyük şirketlerin hem Irak’ta hem de IKBY’de çok değerli projeleri var. Bu şirketlerimizi yeniden bölgemize bekliyoruz.” dedi.

Etiketler: / / / /

Şahan Gökbakar’dan Burak Elmas yönetimine istifa çağrısı
  Galatasaray, Harika Lig'in 21. haftasında deplasmanda karşılaştığı Hatayspor'a 4-2 yenilirken karşılaşma sonrası Burak Elmas idaresine ...
Marsilya 1-1 Lille / Maç sonucu
Ayrıntılar birazdan...
Survivor’da sürgün adasına gönderilen ikinci isim Sercan Yıldırım oldu
Survivor All Star'da birinci dokunulmazlık oyunu oynanırken kazanan gönüllüler oldu ve ünlüler grubundan iki isim yeni format gereği sürgün ...
İspanya süper Kupası Real Madrid’in! Athletic Bilbao 2 golle yıkıldı
İspanya Üstün Kupa finalinde Real Madrid ile Athletic Bilbao kozlarını paylaştı. Real Madrid, çabayı 2-0 kazanarak kupayı müzesine götürdü ...
Bursaspor 0-0 BB Erzurumspor
6ncı dakikada BB Erzurumsporun atağında sağ kanatta topla buluşan Novikovas ceza alanı yayına hareketlendi. Kaleyi cepheden gören noktadan topa ...
Ömer Erdoğan’dan Galatasaray galibiyeti yorumu: ‘Doğru şeyler yaptık’
Harika Lig'de Galatasaray'ı 4-2 mağlup eden Hatayspor'da teknik yönetici Ömer Erdoğan, maç sonunda açıklamalarda bulundu. İşte Ömer Erdoğan'ın ...
Yusuf Yazıcı’nın menajeri Adem Cebeci açıkladı! “CSKA Moskova ile görüşmeler olumlu ilerliyor”
Fransa Lig 1 grubu Lille forması giyen Yusuf Yazıcı'nın temsilcisi Adem Cebeci, ulusal futbolcunun Rus grubu CSKA Moskova'ya transferi hakkında...
Atakaş Hatayspor 4-2 Galatasaray (Maçın özeti ve golleri)
Hatayspor ile Galatasaray, Harika Lig'in 21. haftasında kozlarını paylaştı. Çabayı Hatayspor 4-2'lik skorla kazanarak alandan 3 puanla ayrılan ...
Galatasaray’da penaltı kaçıran Patrick van Aanholt özür diledi
Hollandalı sol bek, Harika Lig’in 21. haftasında oynanan Hatayspor maçının akabinde yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulundu. "HERKESTEN ÖZÜR ...
Galatasaray Teknik Direktörü Domenec Torrent: ‘Sadece 4 gündür buradayız’
Üstün Lig'de Hatayspor'a 4-2 mağlup olan Galatasaray'da teknik yönetici Domenec Torrent, maç sonunda açıklamalarda bulundu. İşte Domenec Torrent ...
Galatasaray-Hatayspor maçında ‘ofsayt’ ve ‘faul’ tepkisi! Hakem Erkan Özdamar’ın kararı sonrası…
Galatasaray, Muhteşem Lig'in 21. haftasında Hatayspor'a deplasmanda 4-2 mağlup olurken sarı-kırmızılıların yediği goller çok konuşuldu. Konut ...
Fenerbahçe Beko uzatmada kaybetti
Antrenör Burak Gören idaresindeki birinci iç saha maçını kazanan Aliağa temsilcisi bu skorla 16 maçta 3’üncü galibiyetini alırken, ligde üst...
Galatasaray’da Halil Dervişoğlu’ndan tepki! Kenara gelirken…
Muhteşem Lig'in 21. haftasında Hatayspor ile karşılaşan Galatasaray'da Halil Dervişoğlu, oyundan çıkarken reaksiyon gösterdi. Uğraşın 58 ...
Kerem Aktürkoğlu, Hatayspor-Galatasaray maçında frikikten attı, olay oldu! Golün sinyallerini vermişti…
Hatayspor ile Galatasaray'ın kozlarını paylaştığı Muhteşem Lig'in 21. hafta maçında Kerem Aktürkoğlu'nun attığı gol çok konuşuldu. Müsabakanın 45 ...
Atalanta Inter maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda şifresiz mi? Merih Demiral ve Hakan Çalhanoğlu karşı karşıya!
İtalya Serie A'da 21. haftasında Atalanta Inter maçı heyecanı yaşanacak. Bu akşam Inter deplasmanda Atalanta ile karşı karşıya gelecek. Interli...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ