Havadis.v2 Wordpress Haber Teması -
$ DOLAR → Alış: 12,93 / Satış: 12,98
€ EURO → Alış: 14,67 / Satış: 14,73

Yeşil Mutabakat İMES için fırsat olacak

DÜNYA Gazetesi ve İMES OSB işbirliğiyle gerçekleştirilen İMES İktisat Zirvesi’nde, dünyada AB ile ihracat yapan tüm ülkeleri ilgilendiren Yeşil …

Yeşil Mutabakat İMES için fırsat olacak

DÜNYA Gazetesi ve İMES OSB işbirliğiyle gerçekleştirilen İMES İktisat Zirvesi’nde, dünyada AB ile ihracat yapan tüm ülkeleri ilgilendiren Yeşil Mutabakat’ın Türkiye’ye tesirleri ve dijitalleşme değerlendirildi. DÜNYA Gazetesi Üst Yöneticisi Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen tepeye, Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İbrahimcioğlu, Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, DÜNYA Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar ve DÜNYA Gazetesi Müellifi ve ReDis Inovation Kurucusu Selin Arslanhan konuşmacı olarak katıldı.

Bilgiye dayalı sistem organize ediliyor

Yeşil mutabakat sürecine olumlu baktıklarını vurgulayan Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İbrahimcioğlu, “Tüm yeşil mutabakat süreci dijitalleşmeden başka değil. Dijitalleşmenin asıl manasına bakarsak, sayısallaştırma olduğunu görüyoruz. Yani yaptığınız proses, tasarım ve Ar-Ge’nin tamamının bilgisayar lisanına çevrilebiliyor olmasına dijitalleşme süreci diyoruz. Dijitalleşme sürecini gerçekleştirmenin ana gayesi, bilgiye dayalı bir sistem organize etmek. Bugün aslında üçüncü bir coğrafik algıyı konuşuyoruz. O da dijital coğrafya. Yeşil mutabakatın her kriz üzere, fırsata dönüşme durumu da kelam konusu. Bilişim vadisi, ulusal teknoloji atağı vizyonuyla çalışmak üzere kurulmuş bir Teknoloji Geliştirme Merkezi. Ulusal teknoloji atılımı, toplum 5.0 dediğimiz Japonların, sanayi 4.0 dediğimiz Avrupalıların, yapay zeka 2025 olarak belirlenen Çin’in kendi dönüşümlere verdiği akreditasyon ismidir. Biz bütün proje ve çalışmalarımızı sivil teknolojiler alanında yürütmeye çaba ediyoruz” diye konuştu.

“Güçlü yönlerimizden biri otomotiv sektörü”

A. Serdar İbrahimcioğlu, “Bol bol matematik öğreterek dijitalleşeceğiz. Matematik bilmiyorsanız sayısallaştırma yapma talihiniz yok. Yani yazılım yapmak için matematik bilen insanlara gereksinim var. En güçlü yönlerimizden biri otomotiv dalı. Bu açıdan mobilite teknolojisi epeyce değerli. Bugün yerli ve ulusal elektrikli araç TOGG için çalışmalar yapılıyor. Biz bu etrafta ekosistemi oluşturacak faaliyetleri yaparak yapay zeka yazılımı da dahil yeni teşebbüsçü şirketlerin olmasına imkan sağlıyoruz. Yeşil mutabakatta en temel alanlardan biri otomotiv ile alakalı, zira nakliyecilik merkezde yer alıyor. Bu alanda da biz çok güçlüyüz. Dijitalleşmenin en temel kaynağı yazılım ve bu alanda okullar açtık. Açtığımız okulların bugünkü kontenjanı 750 kişilik. Bilişim Vadisi üzere yapılar entelektüel sermayeyi artırmak için kurulan kuruluşlarımız ortasında birinci sıralarda yer alıyor” dedi.

Mükemmeliyet merkezi 2022’de hayata geçecek

İMES OSB’nin 2021’de yüzde 90 oranında bir doluluğa sahip olduğunu söz eden İMES OSB Genel Müdürü Onur Kesici, “Sanayicilere sağladığımız altyapı hizmetlerinin yanı sıra, endüstrinin gelişmesine katkıda bulunan sanayicilerimize yol gösterici olmak, ulusal ve memleketler arası alanda yumuşak güç, gündem oluşturma ve prestij idaresine yönelik çeşitli çalışmalar düzenlemekteyiz. Yaklaşık 301 hektarlık alanda 232 işletme, 80 adet küçük sanayi sitemizle toplamda 312 işletmeye mesken sahipliği yapıyoruz. İstihdam sayımız son aktüel sayılarla 11 bin 640’a ulaştı. Makine, makine yan sanayi, demir çelik, otomotiv, cam sanayi üzere faaliyetler başta olmak üzere üretimin her alanında yer alıyoruz. 16 milyon TL ile yola çıktığımız ve son güncellemelerden sonra yaklaşık 24 milyona mal olan mükemmeliyet merkezimizin bu yılsonu inşaat çalışmalarını bitireceğiz” diye konuştu.

Artan güç talebini karşılayabilmek ve kesintisiz güce ulaşımı kolaylaştırmak için güç nakil çalışması yaptıklarını belirten Kesici, “Elektrik tüketimlerinin artmasından ötürü organize sanayi bölgesinin kesintisiz üretim yapması ismine çalışmalarımızı yürütüyoruz. 2017’de üretim envanterini oluşturduk. Bu kapsamda, endüstrideki kapasiteyi gördük. Yani sanayicilerimiz neler üretiyor, hangi makinelerle üretiyor, ne kadar kapasiteye sahipler bunu gördük. 2019’da ihracat envanteriyle, eserlerimizi nereden temin ettiğimizi ve hangi pazarlara sattığımızı araştırdık. 2020’de bilhassa dijitalleşme kavramının hayatımıza girmesiyle birlikte İMES OSB olarak, yeniden organize sanayi bölgelerinde teknolojik hazır oluş düzeyi belirleme anketi çerçevesinde, dijitalleşme envanteri çıkardık. Burada firmalarımızın bilhassa sanayi 4.0 süreçlerine ne kadar adapte olduğunu, hangi safh ada olduklarını ölçmeye çalıştık” dedi.

“Yeşil teknolojiler Türkiye iktisadı için fırsat”

Dünya Gazetesi Müellifi ve ReDis Inovation Kurucusu Selin Arslanhan, yerli üretimde yeşil mutabakat üzere düzenlemelerin nasıl etkilemeye devam edeceğini izlemenin yollarından birinin Çin’i âlâ tahlil etmek olduğunu söyledi. Arslanhan, “Çin dünyada bilimsel yayınlarda mühendislik ve hayat bilimleri yayınlarında birinci defa Amerika’yı geçti. Dünyada teknolojiler etrafında sanayi siyaseti tasarlanıyor. Otomotiv siyaseti değil, mobilite siyaseti, ilaç sanayi siyaseti değil, Bio-teknoloji siyaseti konuşuluyor. Yeşil mutabakat sonrası Avrupa, sanayi 5.0’i açıkladı. Biz yalnızca sanayi 4.0 ile otomasyonu, dijital teknolojilerle kesimlerin dönüşümünü konuşurken, sanayi 5.0’da artık yeşil teknolojiler artı dijital teknolojileri konuşuyoruz. Dünyada karbon emisyonunda üretimde yüzde 30 azalma görülüyor. Avrupa yeşil mutabakatının en temel uygulama alanlarından biri sonda karbon vergisi. Yeşil dönüşüm deyince, yalnızca güç konuşmak yetmiyor. Önümüzdeki devirde bedel zincirinin güç dışındaki kısımlarını etkileyeceğini görebiliyoruz. Toplam karbon emisyonlarının yüzde 50’den fazlası 8 tane kesimin kıymet zincirinden kaynaklanıyor ve bu yalnızca hammaddeden, üretim formülünden ve güç kaynağından değil, paha zincirinin farklı evrelerinden kaynaklanıyor” diye konuştu.

Vahap Munyar: Türkiye sattığı malı birebir fiyata yerine koyabiliyor mu?

Dünya Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar konuşmasında, “Döviz, alım gücümüzü düşürüyor. İktisatta değerli olan inanç. İtimat olmazsa kimse yatırıma kolay kolay adım atmıyor. Döviz ve kurun artması ihracat yapan firmaları sevindiriyor. Dünyanın en ucuz eserlerini Türkiye satıyor. Çin bile artık bizim kadar ucuz değil. Sattığı malı tıpkı fiyata yerine koyabiliyor mu kıymetli olan bu. Hammadde ve orta eserleri dışarıdan getiriyoruz. Türkiye, ihracatta yüzde 65 dışa bağımlı” dedi.

Tepeden Yansıyanlar

Ahmet Tokkan: Nitelikli insan kaynağı oluşturmak için çalışma yapıyoruz

MARKA işbirliği ile Mühendislik ve Mükemmeliyet Merkezini önümüzdeki yıl devreye alacaklarını belirten İMES OSB İdare Şurası Lideri Ahmet Tokkan konuşmasında şu açıklamayı yaptı, “Yüksek katma kıymetli üreten eserlerle, ülkemizin hem ihracatına hem de döviz girdisine büyük yarar sağlaması niyetiyle, bugün İMES OSB’de yüzde 90 doluluğa ulaştık. Şu an 312 tane işletmemiz faaliyet gösteriyor. İstihdam sayımız 11 bin 640 oldu ve yıllık 850 milyon dolar ihracatla birlikte bir ekosistem haline geldik. Üniversitelerle işbirliği yaparak buradaki gelişmemizi sürdüreceğiz. imeskariyer.com portalı ile tüm fabrikalara gereksinimi olan nitelikli elemanları bulma imkânı sağlıyoruz. İMES OSB olarak, Dilovası ve Gebze Belediyesi ile insan kaynağı işbirliği protokolü imzaladık. Emelimiz ağır talep olan nitelikli elemanların bulunması.”

Yaşar Çakmak: İktisadın temeli itimada dayalıdır

Kocaeli’nin sanayi açısından son derece değerli parametrelere sahip olduğunu lisana getiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Yaşar Çakmak, “ Pandemi devrinde endüstrimizin hiç durmamış olması, tekerleğin dönmüş olması hem kentimiz hem de ülkemiz açısından son derece değerli. Akademisyenlerimizle bir ortaya gelip, gündeme dair fikir alışverişinde bulunuyoruz. İktisadın temeli itimada dayanıyor. Beşerler merkezi hükümetin idare siyasetlerine ve dünyadaki alakalarına inanç duyuyorsa, yatırım yapmaya başlıyor” diye konuştu.

Metin Kubilay: Raylı sistem Dilovası’ndaki OSB’lere ulaşmalı

Türkiye’de nitelikli eleman sıkıntısının sanayicilere yaşattığı zorluklara değinen Dilovası Kaymakamı Metin Kubilay konuşmasında şunları söyledi, “Türkiye için Kocaeli bölgesi endüstrimizin kıymetli rol oynadığı kentlerden biri. Üretimin artırılması ve istihdamın geliştirilmesini sağlamak ismine elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz. İMES OSB ile işbirliği içerisinde olduğumuz Mükemmeliyet Merkezi’nde nitelikli eleman muhtaçlığını karşılamaya yönelik çalışmalarımızı yürütüyoruz. Endüstride yaşanan ezaları, Gebze’ye kadar gelen raylı sistemin Dilovası’nda bulunan OSB’lere ulaşmasını sağlayarak çözebiliriz. Böylece hem vakit hem de maliyetten tasarruf sağlamış olacağız.”

Zinnur Büyükgöz: Endüstrici nitelikli eleman ıstırabı yaşıyor

Endüstrileşmede Türkiye’nin âlâ bir pozisyona geldiğini söyleyen Gebze Belediye Lideri Zinnur Büyükgöz, “İMES OSB’nin yüzde 90 doluluk oranı ve teknolojideki son kriterleri kullanarak, yoluna devam ediyor olması, endüstrideki işleyişin memnun seyahatinin devam ettiğini gösteriyor. Tüm global dünyada enfl asyon gayreti var. Her ülkenin kendi ekonomik parametreleri ve toplumsal dokuya olan tesirleri istikametinde çabalar veriliyor. Biz de uğraşımızı faiz, enfl asyon ya da öbür istikrarları gözeterek yapıyoruz. Ülkemiz konteyner ve lojistik manasında sıkıntılar yaşıyor. Çarklar dönüyor, iktisat ve üretimimizde sorun yok. Sanayicimiz nitelikli eleman bulmakta kahır yaşıyor. Vatandaşın pazarda satın alma parametresinde bir ölçü düşüş var. İktisadi, tasarruflu davranmayı ve muhtaçlığa binaen ölçülü davranmayı terk ediyoruz. Ekonomik girdilerdeki durumumuzu göz arkası edip savurgan bir tutuma bürünüyoruz. Ülke olarak bunları dikkate almamız gerekiyor” dedi.

Hamza Şayir: Yeşil Mutabakatla ilgili çalışmaları takip ediyoruz

Dilovası Belediye Lideri Hamza Şayir, “Ülkemizin kalkınmasında en büyük dayanağı organize sanayi bölgeleri sağlıyor. Bizler de OSB’lerimizin çalışmalarına dayanak olmak ve ülke iktisadına sundukları katma bedeli yükseltmek için sanayicilerimizin sürekli yanındayız. Yeşil mutabakatla ilgili çalışmaları belediye olarak yakinen takip ediyoruz” açıklamasını yaptı.

“KAPİTALİZM RESETLENİYOR; DÜNYADA ENFLASYON SORUNU ÖNE ÇIKTI”

Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, geçen yıl dünya iktisadının İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en sert daralmayı yaşadığını belirterek, “2021’de ise 1950’lilerden bu yana en süratli büyümesini yaşayacak dünya iktisadı. Şu sıralar dünyada ‘stagfl asyon’ üzerine çok konuşuluyor. Stagfl asyon, iktisatta daralma ile yüksek enfl asyonun birlikte yaşandığı durumdur. Lakin bugün bir stagfl asyondan bahsetmek mümkün değil. Dünya iktisadına ait bu yıl ki büyüme beklentisi 5.9. Gelecek yıl ise yüzde 4.9’luk bir büyüme bekleniyor. Yani dünyanın büyüme suratı gelecek yıl biraz düşüyor ancak yeniden ortalamaların üstünde bir büyüme bekleniyor. Yavaşlama da talepteki düşüşten fazla tedarik sıkıntısından ortaya çıkıyor. Öte yandan, dünya iktisadı tekrar şekilleniyor. Buna da ‘Büyük Sıfırlama’ deniliyor. Bir manada dünya sisteminin, kapitalizmin resetlenmesi. Dünya korona sonrası hızlanan dijitalleşme ve yeşil dönüşüm ile farklı bir gelişme rotasına girmeye başladı. Bu resetleme, hem bugünkü üretim sistemlerimizi hem de tüketim davranışlarımızı değiştiriyor ve değiştirecek. Dünya iktisat siyasetlerinde olduğu üzere jeo-politik uğraşlar ve kutuplaşmalar bakımından da büyük bir değişimin içinde” dedi.

Etiketler: / / / /

Premier Lig’de 14. maç haftasını St. James’ Park’ta açıyoruz! Newcastle-Norwich maçının iddaa’da favorisi…
İlandır NEWCASTLE UNITED Döneme çok berbat (7 maç - 3 puan) başlayan, 7 Ekim 2021'de 300 milyon sterlin üzere rekor...
Göztepe – Fenerbahçe maçında oyundan alınan İrfan Can Kahveci tünelde çıldırdı! ‘Pereira çok şaşırttı, anlam veremedim…’
Harika Lig'in 14. haftasının kapanış maçında Göztepe ile Fenerbahçe karşı karşıya gelirken, sarı-lacivertli ekibin ulusal futbolcusu İrfan Can ...
Göztepe – Fenerbahçe maçında İrfan Can Kahveci’nin oyundan alındığı an ve o tepki
Müsabakada dakikalar 78'i gösterirken Fenerbahçe Teknik Yöneticisi Vitor Pereira, iki oyuncu değişikliği birden yaptı. Rossi ve Berisha oyuna ...
Göztepe – Fenerbahçe maçında ‘İrfan Can Kahveci’ krizi! Tünelde çıldırdı… ‘Pereira çok şaşırttı, anlam veremedim…’
Harika Lig'in 14. haftasının kapanış maçında Göztepe ile Fenerbahçe karşı karşıya gelirken, sarı-lacivertli kadronun ulusal futbolcusu İrfan Can ...
Son Dakika: Ballon d’Or ödülü açıklandı, kıyamet koptu: ‘Skandal, kepazelik…’ Messi ve.Lewandowski…
Farklı ülkelerden ulusal kadro ekip kaptanları, gazeteciler ve ulusal ekip teknik yöneticilerinin oy kullandığı Ballon d'Or için futbol ...
Mete Kalkavan hakareti affetmedi
Twitter’dan ‘H.Umut Meler, Fırat Aydınus, Ali Palabıyıklı, Mete Kalkavan, Cüneyt Çakır... Bu şerefsizleri Trabzon vilayet hududuna sokmamak lazım ...
Fenerbahçe ilk yarıyı yine çöpe attı
Kaleyi yalnızca 1 sefer yoklayabildi onda da isabet sağlayamadı.  Birinci yarıda gol beklentisi (xG) yalnızca 0,04’te kaldı. 2014-15’ten sonra ...
Rekor ‘Avcı’sı Trabzonspor
Karagümrük zaferiyle 1995-1996 dönemindeki 26 maçlık yenilmezlik rekorunu yakalayan Trabzonspor, cumartesi günü oynayacağı Adana Demirspor ...
İnanılmaz bir şansı kaçırdılar
Yalnızca Beşiktaş ve G.Saray’ın puan kayıpları yüzünden değil, Konya ve Hatay’ın da sürpriz yenilgileri sonrası mümkün bir galibiyet F.Bahçe için...
Beşiktaş geçmişe sünger çekecek
Beşiktaş’ın üst üste aldığı makûs sonuçların akabinde Sergen Yalçın ile idare ortasında yapılan doruktan teknik gruba takviye kararı çıkarken ...
Son Dakika: Fenerbahçe’de İrfan Can Kahveci’den tepki! Pereira oyundan aldı ve…
Muhteşem Lig'in 14. haftasının kapanış maçında Göztepe ile Fenerbahçe karşı karşıya gelirken, sarı-lacivertli grubun ulusal futbolcusu İrfan Can ...
Fenerbahçe’de çifte şok! Miha Zajc ve Filip Novak cezalı duruma düştü
Fenerbahçe, Harika Lig'in 14. haftasında deplasmanda Göztepe ile karşılaşırken Miha Zajc ve Filip Novak, cezalı duruma düştü. Müsabakanın 42 ...
Göztepe – Fenerbahçe maçında ilginç sakatlık! Hakemin bayrağı İrfan Can’ın yüzüne geldi…
İzmir'de oynanan çabanın 4. dakikasında atağa kalkan Fenerbahçe'de İrfan Can Kahveci, topu saha içinde tutmak isterken top taça çıktı.  Yardımcı...
Tuzlaspor-Büyükşehir Belediye Erzurumspor maçı iptal mi oldu, ne zaman oynanacak? Karşılaşmanın yeni günü açıklandı!
Tuzlaspor-Büyükşehir Belediye Erzurumspor maçı ne vakte ertelendi? sorusu gelen son dakika kararın akabinde merak konusu oldu. Spor Toto 1. Lig...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ