Havadis.v2 Wordpress Haber Teması -
$ DOLAR → Alış: 13,33 / Satış: 13,38
€ EURO → Alış: 15,09 / Satış: 15,15

Çarşı karıştı!

Merve YİĞİTCAN Kur, enflasyon ve emtia fiyatlarındaki artış piyasada hem üretimin hem de ticaretin istikrarını bozdu. Birçok bölümde vadeli …

Çarşı karıştı!

Merve YİĞİTCAN

Kur, enflasyon ve emtia fiyatlarındaki artış piyasada hem üretimin hem de ticaretin istikrarını bozdu. Birçok bölümde vadeli kontratlar yerini peşine bırakırken, sattığı malı yerine koyamayan hammaddeci çeşitli formüllerle süreci atlatmaya çalışıyor. Tahsilatlarda da sorun yaşanmaya başladığı öğrenilirken, son 2 ayda işlerin eskiye nazaran yüzde 40-50 düşeceği tasası birçok dalı sardı. DÜNYA’ya konuşan iş dünyası temsilcileri acil olarak stabilitenin sağlanması gerektiğinde hemfikir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Hazır Giysi ve Konfeksiyon Dal Meclis Lideri Erdem Fayat, yüksek volatilitenin toptancıların ve hammaddecilerin fiyat vermesine pürüz olduğunu söylerken, kontratların çok güç yapılabildiği, vade konuşulmayıp peşin alışverişin mecburî olduğu bir periyoda girildiğini söyledi. Satıcının vadeli mal satarken, alış fiyatını bağlayamadığına dikkat çeken Fayat, “Böyle olunca sattığı malı bu defa daha değerliye almak zorunda kalabiliyor. Sattığı malı yerine koyamama kaygısı var. Volatilite kaldığı sürece bu durum devam edecek” dedi. Konfeksiyon tarafında iç piyasada vadelerin olağan vakitte 2-6 ay ortasından olduğunu aktaran Fayat, “Şimdi bırakın 2 ayı, 2 gün bile tahammül edilemiyor. Emtia fiyatları bile dolar bazında önemli artarken, TL ile uzun vadeli kontrat yapmak büyük bir risk. Herkes için öngörülemez bir dönemdeyiz” sözlerini kullandı.

Sermayelerini müdafaaya çalışıyorlar

Türkiye Makina Federasyonu (MAKFED) Lideri Adnan Dalgakıran, üretici fiyatlarıyla tüketici fiyatları ortasındaki farka dikkat çekerek, üreticinin kendi maliyetlerini fiyatlara yansıtamadığını, elindeki hammaddeyi birinci aldığı fiyattan yerine koyamadığını aktardı. Oynaklığın olduğu yerde işletmelerin kendi sermayelerini korumak zorunda olduğunu vurgulayan Dalgakıran, “Zaten işletmelerimizin birçoklarının sermaye külfeti var. Bu piyasada üreticiler berbatlardan birini seçmek zorunda kalıyor. Malını elde tutanları stokçulukla suçlayamayız. Bu stokçuluk değil, iş dünyasının sermayesini koruyabilme gayretidir. İşletmeler hem sermayesini hem de insan kaynağını korumak zorundalar” dedi. Tahsilatlardaki gecikmelere de değinen Dalgakıran, tahsilatlarını geciktirenlerden bir kısmının nakde sıkışmasa da fırsatçılık yaptığını, dövizini elinde tutup piyasayı mazeret ederek ödemesini geciktirdiklerini kaydetti. Makine bölümünde sipariş alındıktan 3-4 ay sonra teslimatın yapılabildiğini hatırlatan Dalgakıran, bu yapısı nedeniyle kesimin fiyat vermekte zorlandığını, ihracata tartı verdiğini kaydetti. Dalgakıran ayrıyeten iç piyasanın makine talebinin yavaşladığını da kelamlarına ekledi.

Kimse malını TL ile vadeli satmak istemiyor

İstanbul Kimyevi Hususlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) İdare Şurası Üyesi Murat Akyüz, önemli boyutta hammadde sıkışıklığı olduğunu, kurdan ötürü üreticilerin birebir malı yerine koyamadığını lisana getirdi. Akyüz, “Vadeler nakde döndü. Kimse malını TL ile vadeli satmak istemiyor. TL ile içeriye satıp vade beklemektense, dövizle yurtdışına satıp beklemek istiyor. Piyasanın bu reaksiyonu çok olağan. Yalnızca TL’de değil, Euro/dolar paritesi de değişiyor. Dolarla hammaddesini alıp Euro ile satanlar çok ses çıkarmıyordu lakin artık orada da dolar pahalanınca, bu kesim de rahatsız olmaya başladı” dedi. Akyüz ayrıyeten, birtakım sanayicilerin fabrikasını ya da yerini satıp inşaata girdiğini kelamlarına ekledi.

2022’de bu fiyatlar olmayacak

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği Lideri Ahmet Güleç, bölümün Kasım 2020’den bu yana hammadde düşüncesi çektiğini hem hammadde tedariki hem de fiyat artışlarıyla adeta perişan olduklarını, buna rağmen ihracatta gösterdikleri başarılı performansla bunu toparlamaya çalıştıklarını lisana getirdi. Şu anda hammaddeyi uygun fiyata bulma ve daima teslim alabilmeyle ilgili önemli sorunlar yaşadığını aktaran Güleç, yüzde 2,5- 3 oranında vade farkı istendiğini söyledi. Mobilyanın kendi müşterisine uzun vadeli satış yapan bir dal olduğunu hatırlatan Güleç, iç piyasanın hayli dingin olduğunu, fakat tam mobilya alınması gereken bir periyoda girildiğini kaydetti. Güleç, “Maalesef 2022’de bu fiyatlar bulunamayacak. Şu anki durumda bile artırımlar 2022’de yüzde 50’yi bulur. Biz 2021’deki maliyet artışlarımızı bile şimdi yansıtamadık” diye konuştu.

Altın olan hammadde ‘teneke’ olsun istemiyorlar

Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Lideri Ömer Karadeniz, yalnızca plastikte değil, genel olarak tüm bölümlerde vadeli kontratların yerini peşin ödemeye bıraktığı eğilimini gözlemlediklerini aktardı. Endüstricinin sıkıntı devirden geçtiğini vurgulayan Karadeniz, piyasanın stabiliteye, itimada muhtaçlık olduğunu söyledi. Hammaddenin bu devirde değerli olduğunu kaydeden Karadeniz, üreticinin hammaddesini kullanmayıp elinde tutmasının bu türlü devirlerde sık rastlanan bir durum olduğunu vurgulayarak, “Üreticinin, ‘Altın olan hammaddem teneke olacaksa ben bunu üretmem’ demesi çok olağan. Yani 5 liraya aldığı hammaddeyi üretip, yüzde 10 karla 5,5 TL’ye 3 ay vadeli sattığında, daha çeklerinin ödemesini bile almadan hammaddesi 7 TL’ye çıkarsa, o vakit işte altın olan hammadde teneke olur. Bu durumda üretim duruyor, sanayi engelleniyor. Bütün kar, bu türlü periyotlarda aracılara gidiyor. Bu türlü vakitlerde beşerler o ülkede endüstriden kaçar. Bu devirde birçok insan var ki fabrikasının yarısını kapatıyor, kalan kısımla inşaat yapmaya başlıyor. Ya da tamamını kapatıp inşaata giriyor. Bu bir ülke için çok makûs bir durum. Endüstriyi, üretimi el üstünde tutmalıyız. Bu ülkeyi kurtaracak olan sanayidir” tabirlerini kullandı.

Elektronikçileri çipten sonra kur vurdu

Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) Lideri Yaman Tunaoğlu, kurun nereye gideceği ile ilgili belirsizliğin üreticilerde ‘sattığı eseri yerine koyamama’ kaygılarını artırdığını belirtti. Stokçuların bu devirde üretenlerden daha fazla kazandığını belirten Tunaoğlu, “Çipte bu sorunu yaşıyoruz. Evvelden 3 liraya aldığımız çipi 60 dolara aldığımız oldu. O üretimi yapana kadar çipi alıp satsanız daha fazla kazanıyorsunuz. Elektronikçileri bu devirde temel yoran hala çip krizi. Bir de üzerine bu volatilite gelince işler daha da sıkıntı oldu. İhracat yapanlarda çok sorun görünmese de yurt içine satış yapanlarda sorun var. Vadeler peşine döndü. Şayet firma sizi tanımıyor ya da güvenmiyorsa peşin istiyor. Lakin size güveniyorsa diyor ki TL ile olan vadeyi dolarla devam ettiriyoruz. Dolarla olan mutabakatları vadeli yapabiliyoruz” diye konuştu.

“İç piyasa durma noktasına geliyor”

İstanbul Tüccarlar Kulübü Derneği İdare Şurası Lideri İlker Önel, iç piyasada tahsilatta da meseleler başladığını belirtirken, dolarla alıp TL ile satanların içeride sene başından bu yana çok önemli kur farkı yediğini vurguladı. Besin kesiminde faaliyetleri bulunan Önel, “Kurdaki dalgalanma nedeniyle müşterinin istediği tonajı vermekten çekiniyoruz, hatta bu nedenle müşterimizle aramız bozuluyor. Fakat aldığımız malı yani hammaddeyi yerine koyamıyoruz. Şu an bizim hammadde aldığımız yerde birden fazla vakit paranız varsa da mal alamıyorsunuz, telefonlarımız açılmıyor. Peşin de verseniz satmıyor, zira 1 hafta sonra sattığında daha çok prim yapabileceğini biliyor” tabirlerini kullandı. Malını satmak yerine deposunda tutmak isteyenlerin de kendince haklı olduğunu söyleyen Önel, “Tarım eserleri tarafından bakarsak neredeyse yılbaşından bu yana fiyatlar daima üst gitti” dedi. Hane halkının satın alma gücünün çok düşmesi ve satıcının malını satmak istememesi nedeniyle, yılsonu olmasına karşın iç talepte önemli düşüş olacağını öngören Önel, “Tekstil, temel besin üzere ertelenecek eserlerde talepte daralma olacak. Cirolarda düşüşler olacak, sayılara da yansıyor zati. Mesela bu ay toplam cirolarda düşüş var, sanayi üretim bilgileri 2-3 aydır aşağı istikametli gidiyor. Biz olağanda bu periyotta mal yetiştiremezdik, lakin durum bu yıl çok farklı. İç piyasa durma noktasına geliyor. Geçmiş yıllara nazaran bu son 2 ay yüzde 40-50 düşüş olacak” diye konuştu. Bu volatilitenin bir an evvel durması gerektiğini vurgulayan Önel, 1994 ve 2001’deki üzere herkesin ‘beklenti enfl asyonu’ ile hareket ettiğini, piyasadaki fiyatlama sisteminin denetimden çıktığını kelamlarına ekledi.

ATO Lideri Baran: Satış mukavelelerine riayet edin

ATO Lideri Baran, son periyotta maliyet artışlarını münasebet gösteren birtakım üretici firmaların imzalanmış mukavelelere riayet etmediğini belirterek, “Verilmiş kelamları yerine getirmeyerek satış yapanlar, toptancıları ve dağıtıcıları sıkıntı durumda bırakıyor ve piyasa iktisadının işleyişini sekteye uğratıyor.” tabirlerini kullandı. Ankara Ticaret Odası (ATO) İdare Şurası Lideri Gürsel Baran, üretici firmalara satış mukavelelerine riayet etmeleri davetinde bulundu. Tedarik zincirlerinin bozulması, hammadde temininde yaşanan meşakkatler ve ham husus fiyatlarının yükselmesi nedeniyle tüm dünyada üretim maliyetlerinin yükseldiğini hatırlatan Baran, güç fiyatlarındaki yükselme ve kurdaki dalgalanmaların da maliyet artışlarına sebep olduğunu bildirdi.

Üretim maliyetleri arttı

Baran, maliyet artışlarının fiyatlara yansıdığına ve bunun olağan olduğuna işaret ederek, “Salgın süreciyle birlikte dünya tedarik zincirinde bozulmayla başlayan süreç güç ve ham husus fiyatlarında yükselişe, bu yükseliş üretim maliyetlerinde artışa ve satış fiyatlarına yansıdı. Bunda sorun yok lakin son periyotta maliyet artışlarını münasebet gösteren birtakım üretici firmalar imzalanmış kontratlara riayet etmiyor. Verilmiş kelamları yerine getirmeyerek satış yapanlar, toptancıları ve dağıtıcıları güç durumda bırakıyor ve piyasa iktisadının işleyişini sekteye uğratıyor. Üreticiyle toptancı ortasındaki alım satımlarda, maliyet artışları münasebet gösterilerek mukavele fiyatlarına sadık kalınmamaya, kelamlar tutulmamaya ve verilen siparişler yerine getirilmemeye başlandı.” değerlendirmesinde bulundu. Baran, toptancıların, eserleri sipariş ettiği fiyattan alıp alamayacağı konusunda tedirginlik yaşadığını ve önünü görmekte zorlandığını vurguladı.

Raflarda fiyat değişim mühleti bir haftaya indi

Yener KARADENİZ

Salgın ile birlikte hammadde fiyatlarında yaşanan artışın yanı sıra, kurun rekor seviyeye yükselmesi ve maliyetlerde süratli yaşanan artış, besinde tedarik zincirinin bozulmasına yol açtı. Restoranların yanı sıra yemek servis hizmeti veren şirketler ve marketler, nakit para vermelerine karşın istedikleri vakit istedikleri ölçüde eser bulamamaya başladı. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Restoran ve Yiyecek İçecek Hizmetleri Meslek Komitesi Üyesi Turan Kuytak, kahrın sebebinin toptancılar olabileceğini belirterek bu mevzuda rekabet kurumunu vazifeye davet ederken, market yöneticileri ise sorunun daha çok ithal girdilere bağlı eserlerde hammadde problemi nedeniyle yaşandığını ve bunun da raf fiyatı değişim müddetini bir aydan bir haftaya kadar indirdiğini anlattı. Mevzu, İTO’nun kasım ayı meclis toplantısında da gündeme geldi. İTO Restoran ve Yiyecek İçecek Hizmetleri Meslek Komitesi Üyesi Turan Kuytak, başta güç olmak üzere hazır yemek sanayicisinin, temel girdilerin yükselmesi nedeniyle önemli ıstırap içinde olduğunu anlattı. 17 bin işletmeyi temsil eden Kuytak, “Toptancılardan aldığımız eserlerde fiyatlar 5 kat arttı. Bunun yanı sıra kesimimizin ihracata yönelmesi bizi besin eseri bulamama konusunda korkutuyor. Zira dal iç piyasanın taleplerini bir yana bırakarak ihracata yöneldi. Bu durumun bilhassa eser bazında denetim altına alınması lazım, yoksa yakın vakitte besin eserlerinin tedariki gittikçe zorlaşacak. O yüzden birtakım besin eserlerinin ihracatına nezaret getirilmeli” dedi.

Patates-soğan krizi yine başlayabilir

Bu mevzuda geçmiş yıllarda yaşanan patates ve soğan krizini örnek veren Kuytak, benzeri bir durumun tekrarlanabileceği ikazında bulundu. Patates ve soğan fiyatlarının tekrar yükselişe geçtiğini lisana getiren Kuytak şöyle devam etti: “İki yıl evvel patatesi kendi ülkemizden yurtdışına gönderdik. Sonra öbür ülkelerden patates almak zorunda kaldık. Beşerler 30-40 yıl evvelki üzere kuyruğa girmek zorunda kaldı. Tekrar duyumlar alıyoruz. Patates soğan fiyatları artmaya başladı. Eser de vermemeye başladılar. Biz şu an patatesi 3 TL’ye alıyoruz. Bu türlü giderse 2-3 ay sonra patates bulamayacağız” sözlerini kullandı. Halihazırda en büyük sorunun ayçiçek yağında yaşandığını kaydeden Kuytak, kendi şirketinden örnek vererek, “Bir kamyon bin 450 teneke yağ alıyor. Biz evvelden günde bin teneke yağ alabiliyorduk. Artık bize 10 teneke 10 teneke mal veriyorlar. Peşin paraya mal bulamaz hale geldik. Daha evvel 90-120 gün olan vadeler artık kredi kartı ya da hesaba havale biçimine döndü.” Kuyat’a nazaran bu sorun toptancılardan kaynaklanıyor. “Eğer toptancıların bir oyunu ise Rekabet Kurumu’nun kesinlikle devreye girmesi lazım” diyen Kuytak, şöyle konuştu: “Bu sorun kesinlikle çözülmeli. Kesimden birçok arkadaşım nakit paraya karşın neredeyse mal alamadıklarını söylüyor. Eserlere sınırlama koydular. İstediğimiz kadar alamıyoruz. Besindeki sorunlarımız büyük. Yemek servisi veren endüstrici ayakta kalmalı ki, çocuklar sağlıklı düzgün yemekler ulaşsın. Bu durum bu türlü devam ederse bir ay sonra eser bulamayacağız. Sarf gereçlerinde de zahmet var. Karton bardağın kolisini geçen sene 135 TL’ye alıyorduk. Şu an fiyatı 400 TL’ye çıkmasına karşın bulamayacak durumdayız. Rekabet Kurumu marketlerle ilgili olarak devreye girdi ve ceza kesti. Rekabet Kurumu’nu vazifeye davet ediyorum. Devreye girsin, toptancıları gezsin. Birileri fırsatçılık mı yapıyor bulunması lazım. Ben stok olduğunu düşünüyorum. Şayet bu işte toptancılar stokçuluk, fırsatçılık yapılıyorsa onlara da ceza kessin. Yağda daha çok var fakat bakliyatta da başlıyor. Bilhassa kırmızı mercimek, un ve bulgurda önemli fiyatlar var. Makarnada da önemli artışlar var. Taze donuk eserlerde fiyatlar ikiye katladı. Fiyatların ikiye katlanması demek esere ulaşmakta zorlanıyoruz manasına gelir.”

Toptancılar susmayı tercih etti

Kuytak’ın işaret ettiği toptancılar ise bahisle ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Hususla ilgili bağlantıya geçtiğimiz İstanbul’un besin muhtaçlığının yarıya yakınını karşılayan İstanbul Besin Toptancı ve Tüccarları Derneği, rastgele bir kıymetlendirme yapmak istemedi. Market tarafı ise külfetin stokçuluk ile ilgili olmadığı görüşünde. Her ne kadar onlar da istedikleri tonajda eser bulamamaktan ötürü külfet yaşadıklarını belirtse de problemin sebebinin bilhassa ithal girdileri olan eserlerde yaşanan hammadde sorunu olduğunu söyledi. Türkiye’de 160 civarında markete sahip olan İhtimam Perakende Küme Lideri Cemal İtina, “Sıkıntının iki sebebi var. Birincisi tedarik zincirinin bozulması, ikincisi de global ısınmaya bağlı olarak yaşanan rekolte düşüşleri. Bu tüm dünyada yaşanıyor. Bizim bu durumda ülke olarak, siyasi erk olarak bir ortaya gelerek bunu en güzel formda nasıl yönetebiliriz konusuna bakmamız lazım. Şu an bunun yerine operasyonlarımızı günlük yönetir durumuna geldik. Kar marjı sıkıntımızı bir tarafa bırakıp alışverişçimize eser bulma gayreti ve çabası içindeyiz. Bizim ziraî yatırımlarımız var. Bu bizi biraz olsun koruyor. Fakat hammaddesi ithalata dayalı birçok eserde problem yaşıyoruz. Ambalajlı eserlerde de önemli meşakkatler var. Üretimde ambalaj nedeniyle meşakkat yaşandığı ve gereğince üretilemediği için bize tedarikte bulunan şirketler de eser vermekte zorlanıyor. Salgın devrinde Türk perakendecisi eşi gibisi görülmemiş bir imtihan verdi. Kimse yokluk yaşamadı. Şu an yokluk değil lakin yeteri ölçüde eser almakta zorlanıyoruz. Vade, karlılık ikinci düşündüğümüz bahis. Paraysa para, temassa irtibat. Mesela biz şu anda iki firma ile bir iki ay sonra bize teslim edecekleri yağlar ile ilgili protokolleri yapıyoruz” dedi. Raf fiyatları değişimi konusunda ise İtina, yeniden eser ve kategoriye nazaran değişmekle birlikte fiyatların anlık hatta günlük değiştiğini lakin kendilerinin bunu çabucak rafl orta yansıtmadıklarını anlattı. İhtimam, “Biz elimizdeki stoku ziyan etmemize karşın daha uygun fiyata satıyoruz. Bizde yerine koyma maliyeti kıymetli bir mevzu. Yerine koymakta zorlanıyoruz” diye konuştu.

“İstediğimiz vakit istediğimiz ölçüde eser bulamıyoruz”

70 civarında market ile hizmet veren Altunbilekler Gıda’nın İdare Konseyi Lideri Mustafa Altunbilek ise, eser tedarikinde dert yaşadıklarını lisana getiren öteki bir isim. “Miktar ile ilgili zorluk yaşıyoruz. İstediğimiz vakit istediğimiz ölçüde eser alamıyoruz” diyen Altunbilek, şunları anlattı: “Kurun geldiği düzey de malum. Bu da bizi huzursuz ediyor. Utangaç davranıyoruz. Fiyatlar çok arttı. Bir de dövizin tesiri var. Dışarı bağlı eserlerde zorlanıyoruz. Toz deterjan kümesinde da benzeri zahmetler var. Süt firmaları, süt ile ilgili değil ancak ambalaj ile ilgili sorun yaşıyor. Bu da bizim tedarikimizi etkiliyor. Eser aldığımız şirketlere sorunun sebebini sorduğumuzda ‘hammadde ile ilgili meşakkat var, eser yok’ diyorlar biz de ikna oluyoruz” dedi. Mustafa Altunbilek de fiyatları çabucak rafa yansıtmadıklarını lakin rafl ardaki fiyat değişim sürecinin tedarike bağlı olarak kısaldığını belirterek, “Artan fiyatları çabucak rafl arımıza yansıtmıyoruz. Eski eser varsa eski fiyatla satıyoruz. Yeni eser aldığımızda kar marjımızı koyup etiketi düzenliyoruz. Bizi en çok rahatsız eden yağ kümesi. Fiyat geçişleri çok süratli oluyor. Esere nazaran değişmekle birlikte artık fiyatlar haftalık değişir duruma geldi. Evvelden en sık ayda bir sefer değişirdi” dedi.

Migros: Mal bulmakta zorlanıyoruz

Migros CEO’su Özgür Tort, “Yaşadığımız tedarik zinciri bahislerinde yüklü olarak mal bulmakta zorlanıyoruz. Bir tarafta vatandaşa 45 dakikada eser götürme taahhüdü verirken öbür tarafta son günlerde temel mallarda dahi tedarikte sorun yaşanıyor. Bu, nereye götüreceği tartışılır fakat kesin olan bir şey var ki o da yerelleşmeye götürecek. Üretimler yerelleşecek. Yalnızca besin değil, besin dışında da bu türlü olacak. Bu kadar yaşanmışlıktan bir şey öğrenildiyse bu koca devasa nakliye sistemlerine eskisi kadar güvenmeyeceğiz. Bir daha birebir attan düşmeyiz diye düşünüyorum” sözlerini kullandı.

TMO tedarik teminatı vermeli

Üretim bölgelerinde fiyat artacak beklentisi oluştuğunu vurgulayan Reis Besin İdare Konseyi Lideri Mehmet Reis, piyasada bir belirsizlik algısının oluşturulmak istendiğini belirtti. Kuru besin eserlerinde toptan fiyatlarda kilo başına yüzde 10 civarında artış yaşandığını söyleyen Reis, “TMO’nun arz kahrı olan eserlerin tedarikinde daha süratli hareket etmesi piyasayı rahatlatacaktır. Gelecek yıl ekim alanları ve dekar başına alınan randımanın artırılması için ilgili kurumlar daha fazla destekleyecek ve motive edecek açıklamalarda bulunarak çiftçiyi üretime teşvik etmeli” dedi.

Etiketler: / / / /

Abdullah Avcı, Trabzonspor’da rekora koşuyor
Başarılı teknik adam, Muhteşem Lig’in 14'üncü haftasında elde edilen Fatih Karagümrük galibiyetiyle hem kendi rekoruna ulaştı, hem de Trabzonspor ...
Çeşme Kadın Basketbolculara moral
Çeşmespor Genel Menajeri Anıl Soğancıoğlu, Çeşme'deki tüm genç kızlara kapıların açık olduğunu ve yetenekli atletlere sahip çıktıklarını ...
Galatasaray’da Fatih Terim’i pişman eden karar! Rotasyon…
Spor Toto Muhteşem Lig'de Fenerbahçe yenilgisinin akabinde Öznur Kablo Yeni Malatyaspor'la deplasmanda golsüz berabere kalan sarı-kırmızılıların ...
LeBron James koronavirüse yakalandı! Aşı olduğunu açıklamıştı…
NBA'de Los Angeles Lakers forması giyen yıldız basketbolcu LeBron James'in koronavirüs testinin müspet çıktığı belirtildi. 36 yaşındaki LeBron ...
Hakkari’de, meslek lisesi fabrika gibi 
Hakkari Atatürk Mesleksel Teknik ve Anadolu Lisesi mobilya kısmı öğrencileri, daha evvel Ulusal Eğitim Müdürlüğü başta olmak üzere vilayetteki ...
YÖK Başkanı’ndan Azerbaycan’a ziyaret
YÖK Lideri Erol Özvar ve beraberindeki YÖK heyeti, Azerbaycan programının birinci gününde Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı'yı ...
“Artık tamamen lige motive olacağız…”
Spor Toto 1’inci Lig’de düşme çizgisinde yer alan siyah-beyazlılarda teknik yönetici Tugay Altay, tek maksatlarının dönemi en âlâ yerde ...
“Takımımla bir kez daha gurur duydum…”
Dayanaklarından ötürü Mersin halkına teşekkür eden Türkiye A Ulusal Bayan Futbol Grubu Teknik Yöneticisi Necla Güngör Kıragası, "Almanya'dan ...
Son dakika: Trabzonspor’da Yunus Mallı’ya Süper Lig’den 3 kulüp talip oldu
Muhteşem Lig'in tepesinde bulunan Trabzonspor'da geçen dönem Alman grubu Wolfsburg'dan transfer edilen lakin bir türlü beklenen çıkışı yapamayan ...
Son dakika: Galatasaray’da sağ kanat için transfer kararı! 2 yıl sonra yeniden…
Sağ kanatta Morutan ve Feghouli'yi değişmeli oynatan teknik yönetici Fatih Terim, Yeni Malatya maçında Barış Alper'e talih verdi lakin istediği...
Son Dakika: Fenerbahçe’de Göztepe sonrası kritik zirve iddiası! Ali Koç ve Vitor Pereira futbolcular gidince soyunma odasında görüştü mü?
Fenerbahçe'nin Göztepe ile 1-1 berabere kalması sert rüzgârlar estirdi. Son 6 lig maçında tek galibiyetini Galatasaray'a karşı alan Sarı ...
Liseli RC pilotundan çifte başarı
İSTANBUL Fatih Ahmet Rasim Anadolu Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Serdar Kul, uzaktan kumandalı RC (Radio-Controlled Car) model otomobiller ...
Merseyside Derbisi’ne SÜPER ORAN ile iddaa oyna! Everton-Liverpool maçının favorisi…
İlandır EVERTON Carlo Ancelotti'yi Real Madrid'e kaptırıp döneme Rafael Benitez'le giren Everton, Premier Lig'in birinci haftalarında başarılı ...
Son Dakika: Fenerbahçe’de Göztepe sonrası kritik zirve! Futbolcular gidince soyunma odasında görüşme…
Fenerbahçe'nin Göztepe ile 1-1 berabere kalması sert rüzgârlar estirdi. Son 6 lig maçında tek galibiyetini Galatasaray'a karşı alan Sarı ...
Fenerbahçe için Vitor Pereira, İrfan Can Kahveci ve Mesut Özil iddiası! “Masal anlatmasın, yerle bir oldu, başı kesik tavuk gibi…”
1- Beşiktaş İdaresi, Sergen Yalçın ile yola devam etme kararı aldı. Bu kararda Yalçın’ın, “Ben kendime güveniyorum, bu ekibi kesinlikle ...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ