Havadis.v2 Wordpress Haber Teması -
$ DOLAR → Alış: 13,50 / Satış: 13,55
€ EURO → Alış: 15,47 / Satış: 15,53

İklimlendirme sektörü geleceğini ‘çalıştay’da masaya yatırdı

Mehmet Hanifi GÜLEL / ANTALYA İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (İSİB), iklimlendirme kesimindeki yol haritasını tayin ve tadil …

İklimlendirme sektörü geleceğini ‘çalıştay’da masaya yatırdı

Mehmet Hanifi GÜLEL / ANTALYA

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (İSİB), iklimlendirme kesimindeki yol haritasını tayin ve tadil ettiği, stratejisini ve ekonomik gelişmeleri konuştuğu, yıl içinde yaşanan kıymetli idari ve ticari gelişmeleri İklimlendirme Bölümü Strateji Çalıştayı’nda ele alındı.

İSİB Lideri Mehmet Şanal’ın mesken sahipliğinde yaklaşık 200’ü aşkın dal paydaşının iştiraki ile 14-17 Kasım tarihleri ortasında Antalya Cornelia Diamond Hotel’de gerçekleştirilen Kesim Strateji Çalıştayı’nda; gelecek teknolojilerin dala tesirleri, küresel irtibat stratejileri, Avrupa Birliği’nin hudutta karbon düzenleme düzeneğinin ayrıntıları masaya yatırıldı. Ekonomist ve akademisyen Murat Sağman’ın 2022 yılında global piyasalarda ve Türkiye iktisadında yaşanacak gelişmeleri iştirakçilere aktardığı çalıştayda akademisyen, muharrir Emrah Safa Gürkan ise sunumuyla katkı yaptı.

İSİB’in 10’uncu yılını kutladığını ve ortaya koyulan maksatların üzerinde bir muvaffakiyet yakaladıklarını tabir eden Mehmet Şanal, 10 yıl evvel 130 üye ile Birlik olarak hareket ederek kesimin ihracatını ve yurtdışı prestijini artırmak gayesi ile çıktıkları bu yolda şu an 2023 üye ile 200’ü aşkın ülkeye 5 milyar doların üzerinde ihracat büyüklüğüne ulaştıklarını söyledi.

Türkiye’nin en kıymetli kesimlerinden biri haline geldiklerini bildiren Şanal, “Bu yılsonu için koyduğumuz gayesi ekim ayı itibariyle geçtik. Yılı 6 milyar doların üzerinde bir büyüklük ile kapatacağımızı öngörüyoruz. Bununla birlikte ihracatın ithalatı karşılama oranında yüzde 96,1 üzere bir oranı yakalayarak Türkiye için katma kıymetimizi her geçen gün artırıyoruz.” dedi.

“Ürünlerimizin marka pahasını artırmayı hedefliyoruz”

Kesim Strateji Çalıştayı hakkında konuşan Şanal, tüm paydaşlarımızla global pazarlarda verimli ve tesirli bir satış ve pazarlama stratejisi uyguladıklarını aktardı. Öncelikle 2022 yılında Türkiye’nin dış ticaret büyüklüğünün artarak devam edeceğini öngördüklerini aktaran Şanal, global pazarlardaki hisselerini artırmak için ihracatçılarla birlikte fuar iştirakleri, ticari heyet faaliyetleri ve alım heyeti tertipleri üzere pek çok faaliyeti gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Bünyelerinde kurdukları Dış Ticaret İstihbarat Merkezi ile Eser Arama Motoruyla entelektüel katma kıymetimizi de her geçen gün artırdıklarını kaydeden Şanal, “Sektörümüz için ulaşılabilirlik hudutlarını küresel kapsayıcılık modeline çevirmek ismine bir küresel bağlantı stratejisi üzerinde çalışıyoruz. Bu strateji ile birlikte kesimin küresel piyasalarda algı ve prestij seyahatini her manada bir üst seviyeye çıkarabilmeyi ve dal eserlerimizin maddi ve marka kıymetlerini artırabilmeyi hedefliyoruz. Tekrar çalıştayımızda AB’nin hudutta uygulayacağı karbon düzenleme sisteminin dalımıza tesirleri konusunda da önemli çalışmalar yapıyoruz. Dalımızın bu sürece hazır olması için elbirliği ile çalışıyoruz.” biçiminde konuştu.

Çalıştaya iştirak gösteren dal derneklerinin liderleri da faaliyet gösterdikleri alanlara yönelik değerlendirmelerde bulundu. Kendi kesimlerinde yaşanılan gelişmeleri, önümüzdeki yıl gayeleri ve gelecek periyoda dair beklentilerini tabir ettiler.

“Klima santrallerindeki ÖTV sıfırlansın”

Pandemiyle birlikte insanlarda taze havayı daha sağlıklı kullanma farkındalığının arttığını kaydeden İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği İdare Konseyi Lideri Ayk Serdar Didonyan, klima santralleri ve split klimaların en kıymetli eserleri olduğunu aktardı. Klima santrallerindeki ÖTV’nin sıfırlanması gerektiğini söz eden Didonyan, devletin bu bahiste görmezden gelebileceği bir ÖTV seviyesi bulunduğunu ve buradaki çıkarların çok daha fazla olacağını söyledi. Didonyan, 2023 vizonlarının dünya ticaretinden yüzde 1.5 hisse almak olduğunu ve 8 ile 8,5 milyar dolarlık ihracat hedeflediklerini söyledi.

“Mevcut olan firmalar talep geldikçe kapasitelerini artırıyor”

Türkiye’de 2 milyondan fazla kombi üretildiğini ve bunun 1 milyondan fazlasının da ihraç edildiğini aktaran Doğal Gaz Aygıtları Sanayicileri ve İşadamları Derneği İdare Şurası Üyesi Zeki İhtimam de, radyatör alanında ise 17 milyon adet üretimin yaklaşık 8 milyonunun ihraç edildiğini söyledi. Ağırlaşmalı kombilerle bir arada son teknolojiyi uygulayabildiklerini bildiren İtina, mevcut olan firmaların talep geldikçe kapasitelerini artırdığını kaydetti. İtina, 81 vilayette doğal gazın olması ve İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli üzere ilerde eskiyen aygıtların değiştirilmesi iç pazarda bölümü hareketli kıldığını belirtti.

“Avrupa’nın mecburi ürettim üssüyüz”

Soğutma kesiminin kıymetinde dikkat çeken Soğutma Sanayi İş İnsanları Derneği İdare Konseyi Lideri Turgay Karakuş, iklimlendirme bölümünün hacim olarak bu yıl yüzde 22,4 büyüdüğünü aktardı. “İşçilik fiyatlarının ucuzlamasıyla, daha evvel Avrupa’nın montaj üssü olduklarını fakat şu an Avrupa’nın mecburi ürettim üssüyüz” diyen Karakuş, “Ülkede istikrar ortamı olursa yatırımlar daha da artar. Şu an yapılan yatırımlar mecburi yatırımlar. İklimlendirme kesimi daha da ilmeyecek ancak olması gereken süratte değil.” dedi.

“60’larda olan kapasite kullanım yüzde 70-80’leri bulacak”

Yalıtım kesiminin son 20 yıldır çok önemli bir atılım içinde olduğunu kaydeden İZODER Lider Yardımcısı Ertugrul Şen, önümüzdeki yıl karar vericilerin yeni bir grup uygulamaların gündeme almalarıyla birlikte hususun daha da hızlanacağını söyledi. Bölümün ısı, ses, yangın ve su yalıtımıyla ilgili kısımların bulunduğunu; Isıtma ve soğutmadan yüzde 50’ye kadar tasarruf edilebildiğini bildiren Şen, “Sektör inanılmaz büyüyor. Şu anda yüzde 60’larda olan kapasite kullanım oranları yüzde 70-80’leri bulacak. 2022’de önemli bir yatırım olmasa bile 2023’te bekliyoruz.” diye konuştu.

“Sektörü bu yıl yüzde 30 ile büyümede rekor kırıldı”

Kesimlerinin yüklü olarak endüstriyel ve inşaat yatırımların artıkça beraberinde büyüdüğünü tabir eden Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği İdare Heyeti Lideri Cem Özyıldırım, “Kazan basınçlı kaplar dalı bu yıl yüzde 30 ile büyümede rekorlar kırıldı. Önümüzdeki yıl güçlü bir yıl öngörüyoruz ancak yüzde 10 ile 15 büyüme bekliyoruz. Bu yıl içinde ihracatta yönelik yaptığımız fuar ve B2B çalışmalarıyla önümüzdeki süreçte geri dönüşler bekliyoruz.” dedi.

“Hammadde tedarikindeki kahırlar dalı zorlayacak”

Ege Soğutma Sanayicileri ve İş Adamları Derneği İdare Heyeti Lideri Can İşbilen, 2021 yılında kesimin beklentilerini yerine getiren bir yıl olduğunu tabir ederek, “COVID’in getirdiği özel ihtiyaçlardan ötürü bilhassa taze hava aygıtları ve havalandırma aygıtlarına bir talep arttı. Dünyanın gidişatında iklimlendirme kesimi daima ön plana çıkartıyor. Bölgemizde iklimlendirme alanında yeni yatırımlar artıyor. 2022’den de talep manada olumlu geçmesini bekliyoruz. Lakin hammadde tedarikindeki kahırlar bizim kesimi zorlayacak üzere duruyor.” dedi.

ISKAV, BIM konusunda Eurovent ile partnerlik mutabakatı imzaladı

Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) akılı elemanların oluşturulması konusunda vakıf olarak Avrupa’nın en büyük kuruluşları olan Eurovent ile Türkiye’deki partnerlik muahedesini yerine getirdiklerini ileten Isıtma Soğutma Klima Eğitim ve Araştırma Vakfı İdare Konseyi Lideri Taner Yönet, “Şu an BIM’e bir ay evvel başladıklarını ve 25 firmanın eserlerini bu platforma taşınma sürecini iki yılda bitirmeyi planlıyoruz. Firma sayısı önümüzdeki yılarda artarak sürecek. Dünyaya mal satmak ve dizaynların içine eserler yerleştirmek isteniyorsa, bu akıllı elamanları hazırlayıp herkesin kullanımına sunulması gerekiyor. Bununla güç, vakit, gerecin heba edilmemesi üzere mevzuların önüne geçiliyor.” dedi.

“Yakın gelecekte bina dalı kıymetli evrimlere neden olacak”

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Lider Meriç Sapçı, yakın gelecekte bina dalının çok kıymetli evrimlere neden olacağını belirterek, “Binaların önümüzdeki periyotta çok büyük farkındalık içine sokulacağını görüyoruz, zira bir iklim kriziyle karşı karşıyayız. Binalar dünyadaki toplam gücün yüzde 30 ile 40 ortasında bir tüketime sahip. Karbon emisyonu gayelerine ulaşılabilmesi için bina içindeki verimliliğin ve sürdürülebilirliğin artması gerektiği ortaya çıkıyor ve bunda bizler çok kıymetli rol oynayacağımızı görüyoruz. Pandemi ile bir arada bizim işimiz olan hususlardan birisi olan havalandırmanın çok değerli hale geldiği ortaya çıktı.” dedi.

Etiketler: / / / /

Galatasaray’da Başkan Burak Elmas ve camia Işıtan Gün’ün istifasını bekliyor
Galatasaray’da, 2009 yılında bayana şiddet içeren tweetler attığı ortaya çıkan idare heyeti üyesi Işıtan Gün’e olan reaksiyonlar giderek artıyor ...
Anadolu Efes, Beşiktaş’ı farklı yendi
ING Basketbol Ligi’nde Covid olayları nedeniyle geçen haftaki Merkezefendi Belediyespor maçı ertelenen Anadolu Efes, uzun vakit sonra çıktığı ...
Şahan Gökbakar’dan Burak Elmas yönetimine istifa çağrısı
  Galatasaray, Harika Lig'in 21. haftasında deplasmanda karşılaştığı Hatayspor'a 4-2 yenilirken karşılaşma sonrası Burak Elmas idaresine ...
Marsilya 1-1 Lille / Maç sonucu
Ayrıntılar birazdan...
Survivor’da sürgün adasına gönderilen ikinci isim Sercan Yıldırım oldu
Survivor All Star'da birinci dokunulmazlık oyunu oynanırken kazanan gönüllüler oldu ve ünlüler grubundan iki isim yeni format gereği sürgün ...
İspanya süper Kupası Real Madrid’in! Athletic Bilbao 2 golle yıkıldı
İspanya Üstün Kupa finalinde Real Madrid ile Athletic Bilbao kozlarını paylaştı. Real Madrid, çabayı 2-0 kazanarak kupayı müzesine götürdü ...
Bursaspor 0-0 BB Erzurumspor
6ncı dakikada BB Erzurumsporun atağında sağ kanatta topla buluşan Novikovas ceza alanı yayına hareketlendi. Kaleyi cepheden gören noktadan topa ...
Ömer Erdoğan’dan Galatasaray galibiyeti yorumu: ‘Doğru şeyler yaptık’
Harika Lig'de Galatasaray'ı 4-2 mağlup eden Hatayspor'da teknik yönetici Ömer Erdoğan, maç sonunda açıklamalarda bulundu. İşte Ömer Erdoğan'ın ...
Yusuf Yazıcı’nın menajeri Adem Cebeci açıkladı! “CSKA Moskova ile görüşmeler olumlu ilerliyor”
Fransa Lig 1 grubu Lille forması giyen Yusuf Yazıcı'nın temsilcisi Adem Cebeci, ulusal futbolcunun Rus grubu CSKA Moskova'ya transferi hakkında...
Atakaş Hatayspor 4-2 Galatasaray (Maçın özeti ve golleri)
Hatayspor ile Galatasaray, Harika Lig'in 21. haftasında kozlarını paylaştı. Çabayı Hatayspor 4-2'lik skorla kazanarak alandan 3 puanla ayrılan ...
Galatasaray’da penaltı kaçıran Patrick van Aanholt özür diledi
Hollandalı sol bek, Harika Lig’in 21. haftasında oynanan Hatayspor maçının akabinde yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulundu. "HERKESTEN ÖZÜR ...
Galatasaray Teknik Direktörü Domenec Torrent: ‘Sadece 4 gündür buradayız’
Üstün Lig'de Hatayspor'a 4-2 mağlup olan Galatasaray'da teknik yönetici Domenec Torrent, maç sonunda açıklamalarda bulundu. İşte Domenec Torrent ...
Galatasaray-Hatayspor maçında ‘ofsayt’ ve ‘faul’ tepkisi! Hakem Erkan Özdamar’ın kararı sonrası…
Galatasaray, Muhteşem Lig'in 21. haftasında Hatayspor'a deplasmanda 4-2 mağlup olurken sarı-kırmızılıların yediği goller çok konuşuldu. Konut ...
Fenerbahçe Beko uzatmada kaybetti
Antrenör Burak Gören idaresindeki birinci iç saha maçını kazanan Aliağa temsilcisi bu skorla 16 maçta 3’üncü galibiyetini alırken, ligde üst...
Galatasaray’da Halil Dervişoğlu’ndan tepki! Kenara gelirken…
Muhteşem Lig'in 21. haftasında Hatayspor ile karşılaşan Galatasaray'da Halil Dervişoğlu, oyundan çıkarken reaksiyon gösterdi. Uğraşın 58 ...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ