Havadis.v2 Wordpress Haber Teması -
$ DOLAR → Alış: 13,49 / Satış: 13,54
€ EURO → Alış: 15,23 / Satış: 15,29

Bakan Muş: Türk nakliyecilerinin Irak’ın her bölgesine taşımacılık yapabilmesini arzu ediyoruz

Ticaret Bakanlığı mesken sahipliğinde, Dış Ekonomik Alakalar Heyeti (DEİK) tertibinde, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ile Irak Ticaret ve …

Bakan Muş: Türk nakliyecilerinin Irak’ın her bölgesine taşımacılık yapabilmesini arzu ediyoruz

Ticaret Bakanlığı mesken sahipliğinde, Dış Ekonomik Alakalar Heyeti (DEİK) tertibinde, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ile Irak Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FICC) iş birliğinde “Türkiye-Irak İş, Yatırım ve Müteahhitlik Forumu” gerçekleştirildi.

Forumda konuşan Bakan Muş, Türkiye ile Irak ortasında son devirde artan temasların ikili münasebetlere daha da ivme kazandırdığını, bu cins tertiplerin daha sık düzenlenmesini istediklerini söyledi.

Ülkeler ortasında yakın iktisadi ve ticari iş birliğinin Türkiye ile Irak’ın refahına kıymetli katkı sağladığını, bu doğrultuda iş birliğini güçlendirecek her türlü adımı atmaya istekli ve kararlı olduklarını vurgulayan Muş, el ele verdiklerinde tüm maksatlara ulaştıklarını ve bilhassa ikili ticari ilgilerde değerli gelişmelerin yaşandığını anlattı.

Irak’ın geçen yıl prestijiyle Türkiye’nin dünyaya ihracatında 4. sırada olduğunu belirten Muş, “Ülkemiz ise Irak’ın dünyaya ihracatında 3. sıradadır. 2020’de yaklaşık 11 bin 500 firmamız Irak’a ihracat yapmıştır. Irak’a ihracatımızda güçlü bir eser çeşitliliği mevcut olup, çabucak her dalımızın Irak ile iş yaptığını vurgulamak isterim.” diye konuştu.

“Demir yolu ve boru sınırı Türk firmalarınca yapılsın”

İki ülke ortasında gerçekleştirilmesini kıymetli gördükleri projelere değinen Bakan Muş, şu açıklamalarda bulundu: “Özellikle iki ülkeyi birbirine bağlayacak ve tıpkı vakitte Irak’ın Asya ve Avrupa ortasında bir ticaret merkezi haline gelebilmesini sağlayacak olan demir yolu projesine büyük değer veriyoruz. Bu proje tıpkı vakitte ülkemizin de Irak üzerinden Körfez ülkelerine erişimini kolaylaştıracaktır. Bu projenin Türk firmaları tarafından yapılmasını dilek ediyoruz. Oluşturulacak yeni boru sınırı projelerinde Türk firmalarının işi üstlenmeleri halinde çok başarılı işlere imza atılacağından eminiz. Ayrıyeten, Musul’da Organize Sanayi Bölgeleri inşa edilmesinin, Musul halkının refahına büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”

İkili ticari bağlantıların daha yeterli noktalara taşınması için Iraklı makamların atmasını bekledikleri adımların bulunduğunu tabir eden Muş, kelamlarını şöyle tamamladı: “Bu kapsamda Ovaköy-Fişhabur ve Derecik-Mergesur hudut kapılarının en kısa müddette açılmasını; bu sayede Türk nakliyecilerinin Irak’ın her bölgesine nakliyat yapabilmesini istek ediyoruz. Irak’ın transit ticaret uygulamalarına geçmesini ve tüm gümrüklerinde kuralların tıpkı formda uygulanmasını bekliyoruz. Öte yandan; ikili ticaretimizi kolaylaştırıcı her türlü önlemin ortaklaşa alınmasını, bu doğrultuda ithalat yasakları ve ek gümrük vergileri yerine daha esnek yaklaşımlar sergilenmesini talep ediyoruz.”

“Bugünkü toplantımızda iştirakler için mutabakatlar yapacağız”

Irak Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Alaa Ahmed Hassan Obaid, bu forumda paydaşlıklar kurmayı amaçladıklarını belirtti.

Forumda özel dalın de bulunmasının çok değerli olduğunu söz eden Obaid, özel kesimin kamudan vazifesi alıp, ülkeler ortasında siyasi, ekonomik, ticari bağlantıların gelişmesinde öncü olduğunu söyledi. Obaid, Irak’ta DAEŞ’in birtakım bölgeleri ele geçirdiğini, sonrasında bu bölgelerin teröristlerden temizlendiğini anlatarak, “Şimdi bu bölgelerin, imar ve kalkınması sorunu var. Bugünkü toplantımızda inşallah iştirakler için imza atacağız, muahedeler yapacağız.” dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile sabah bir ortaya geldiğini bildiren Obaid, şunları kaydetti: “Özellikle iş adamları için vize kolaylığı getirilmesi konusunda mutabakata vardık. 5 yıla kadar müteahhitlere çok girişli çıkışlı vizeler verilmesi konusunda hemfikiriz. Önümüzdeki devirde bunu yaygınlaştıracağız ve başka kısımlara de bunu yayacağız. İki ülke ortasında her ay 1 ila 1,5 milyar dolarlık ticaret hacmi kelam konusu. Bu daha da gelişebilir. Tıpkı coğrafyanın insanlarıyız, Türkiye’nin ekonomik alandaki tecrübesi ve deneyimi bizim için örnektir.”

Türkiye’nin Irak’ta gerçekleştirdiği projelerin muvaffakiyet sağladığını anlatan Bakan Obaid, ulaşım ile ilgili oluşan birtakım ıstırapları çözmeye çalıştıklarını, halkların refahı için ortak çalışmaların gerçekleştirileceğini lisana getirdi.

“Yatırım fırsatları daha âlâ bir iş birliğine ortam sağlayacak”

Irak Cumhuriyeti Ulaştırma Bakan Yardımcısı Talib Abdullah Baish ise Irak’ta yatırım vadeden çok büyük imkanların bulunduğunu belirtti.

Özellikle demir yolu bölümünde 12 projelerinin bulunduğunu aktaran Baish, “Ticaret alanında yatırımlar birkaç eksen üzerinde yapılmaktadır. Projelerimizden 6’sı netleşti, bunun altyapısını yapmak için hazırlık safhasındayız.” dedi.

Baish, limanlarda yatırım yapmak için büyük bir projelerinin bulunduğunu belirterek, “3 tane sanayi bölgemiz var. Şu anki limanların ve lojistik hizmetlerinin genişletilmesi doğrultusunda çalışıyoruz. Yatırım fırsatları bizim ortamızda daha âlâ bir iş birliğine ortam sağlayacaktır. Bir ortaya gelirken tüm dürüstlüğümüzle buna devam etmek istiyoruz.” diye konuştu.

“Kusursuz bir ekonomik dönüşüm yapmak istiyoruz”

Irak Kürt Bölgesel İdaresi (IKBY) Bakanlar Konseyi Divan Lideri Umed Sabah Othman da bu forumda, müşterek hizmet sunmak, ticari bağları daha âlâ yerlere taşımak için bir ortada olduklarını kaydetti.

Othman, bütün çalışmaları anayasaya bağlı olarak yürüttüklerini söz ederek, “Kusursuz bir ekonomik dönüşüm yapmak istiyoruz. Devletimiz ve ticari bağlarımızla bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Ferdî teşebbüslerden uzak, yalnızca ortaklaşa çalışarak amaçlarımıza ulaşabiliriz. Böylelikle tüm öteki daldaki iştirakçilerle bütünleşelim ve çalışalım istiyoruz.” diye konuştu.

Türk müteahhitlere kamu ihalelerinde öncelik talebi

Dış Ekonomik Bağlar Şurası (DEİK) Lideri Nail Olpak, ise tertibin ana emelinin ülkeler ortası “yatırım ve ticari iş birliklerine yenisini eklemek” olduğunu söyledi. İki ülke ortasında yaklaşık 17 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunduğunu lisana getiren Olpak, Irak’ın ithalatında Türkiye’nin hissesinin yüzde 20’den yüzde 27’ye yükseldiğini bildirdi. Olpak, “Türk müteahhit ve müşavirlik firmalarının Irak’ın altyapı, hastane, okul, kamu binaları üzere projelerinde daha fazla yer almaları için, rekabet kaideleri içinde, olumlu ayrımcılık talebimizin olduğunu tabir etmek istiyorum.” diye konuştu.

“İki ülke tarım ve güç konusunda iş birliği yapmalı”

Irak Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Lideri Abdulrezzaq Al-Zuhari ise Türkiye ile Irak’ın iş birliği yaparak üretim ve ihracat üzere mevzulara yönelmesi gerektiğini belirterek, “Karşılıklı kazanmak ve yarar sağlamak için iş birliğine çağırıyoruz. İş birliği gerek petrol gerek maden gerekse zirai alanlarda Irak iktisadına katkı sağlayacaktır.” dedi.

İki ülke ortasındaki ticaretin de artarak devam ettirilmesi gerektiğini lisana getiren Al-Zuhari, besin ve tarım üretimi konusuna ağırlaşmak istediklerini anlattı.

Al-Zuhari, Türkiye ile Irak ortasında yapılacak iş birliği sayesinde Körfez ülkelerine kara ve demir yoluyla çok süratli ihracat yapılabileceğini, bu bahiste da iş birliği yapmak istediklerini söyledi.

“Irak’tan gelecek her türlü talep ve iş birliği tekliflerine açığız”

Türkiye Müteahhitler Birliği Lideri Erdal Eren ise Türk müteahhitlerin, 1975’ten bu yana iş birliği içinde oldukları Irak’ta bugüne kadar 1.034 proje üstlendiklerini söyledi. Eren, “Daha evvel olduğu üzere bugün de, TMB olarak her an sizlerle direkt temas kurmaya ve iş birliği tekliflerine, talepleri değerlendirmeye açığız. Bölgemiz için büyük ehemmiyet taşıyan Irak’a, kalkınma sürecinde ‘yakın iş birliği ortağımız’ gözüyle baktığımızı vurgulamak istiyorum.” sözünü kullandı.

Irak’tan Türk özel dalına iş birliği daveti

DEİK Türkiye-Irak İş Kurulu Lideri Emin Taha da kurulun, kurulduğu 2001’den bu yana iki ülke ortasındaki ticari ve ekonomik münasebetleri güçlendirmek, ticaret hacmini artırmak ve Türk özel bölümüne yeni iş fırsatları sağlamak üzere tüm gücüyle çalıştığını söyledi.

DEİK Irak-Türkiye İş Kurulu Lideri Cafer Resul Al-Hamdany ise Irak’ta çok fazla boş tarım toprağı olduğunu belirterek, bu yerlerin ortak ekilip besin üretimi yapılabileceğini ve bu eserlerin gerekirse ihraç edilebileceğini söyledi.

Irak’taki güç üretimine ve potansiyeline dikkati çeken, hala çıkarılmayan ve yatırım yapılmayan çok fazla maden alanı bulunduğunu anlatan Al-Hamdany, Türk özel kesimini bu hususta iş birliği yapmaya davet etti. Al-Hamdany, “Türkiye ile tarihi bir iştirakimiz var. Bu iştiraki daha düzgüne götürmek istiyoruz. Tarım, hayvancılık, sıhhat, eğitim, madencilik üzere bölümlerde iştirake ve sizin yardımınıza gereksinimimiz var.” diye konuştu.

Irak Kürt Bölgesel İdaresi (IKBY) Müteahhitler Birliği Lideri Serow Dizayi de Türkiye ile IKBY ortasındaki ticari münasebetlerden bahsederek, “Tüm kentlerimizde önemli stratejik projelerimiz var. Türkiye’deki büyük şirketleri bölgemize bekliyoruz. Türkiye’deki büyük şirketlerin hem Irak’ta hem de IKBY’de çok değerli projeleri var. Bu şirketlerimizi yeniden bölgemize bekliyoruz.” dedi.

Etiketler: / / / /

Campos, Trabzon faturasını Domenec Torrent’e kesti! “Bu takım eski Barcelona mı? Elinizde Messi-Xavi-Busquets yok ki!”
Geçen hafta İstanbul’a gelen Luis Campos, planlandığı üzere dün Türkiye’den ayrıldı. Lider Burak Elmas’ın ‘danışman’ olarak hizmet almak ismine ...
“Burak Elmas da Fatih Terim de yüzde yüz sorumludur”
1- Trabzonspor, 1-0 geriye düştüğü maçta Galatasaray’ı yenip, şampiyonluk gayesine bir adım daha yaklaştı. Bordo mavililere bu kritik galibiyeti ...
Beşiktaş’ta hedef stoper! 4 futbolcu gidecek, 1 savunmacı gelecek
Beşiktaş İdaresi, en az Domagoj Vida kalitesinde bir stoper transferi için çalışmalara başladı. Avrupa ve Güney Amerika liglerinde ...
Domenec Torrent’i Galatasaray’a getiren Işıtan Gün ortada yok! İstifa etmesi bekleniyor
G.Saray’da Domenec Torrent’in misyona getirilmesinde perde gerisindeki isim Işıtan Gün’dü. Gün, İspanya’ya gidip Torrent ile görüşüp bu transferi ...
Galatasaray’da tarihin en derin krizi! Seçim isteyenlerin sayısı artıyor…
Galatasaray, tarihinin en makus dönemini yaşarken, Trabzonspor yenilgisi ile küme düşme çizgisine güzelce yaklaştı. 15.’liğe gerileyen sarı ...
Giresunspor, Okan Kocuk için Galatasaray’dan 6 milyon TL istiyor
Muslera’nın sakatlığı, İsmail Çipe ile Fatih Öztürk’ün ise performansları sonrasında Torrent’in, 6 numara ile birlikte birinci sıraya yazdığı ...
Son dakika haberi: Fenerbahçe’de ayrılık haftası! 6 futbolcuya yol göründü
Muhteşem Lig’e verilen ortada santrfor mevkisine destek yapmak isteyen Fenerbahçe İdaresi, takımındaki yabancı şişkinliğinden kurtulup yeni ...
Acun Ilıcalı konseyde açıkladı: Ada’yı karıştırdık
İngiltere Championship'te gayret eden Hull City'yi satın alan Acun Ilıcalı, kulübüyle olağanüstü bir başlangıç yaparak üstü üste iki galibiyet ...
Adana Demirsporlu golcü Mario Balotelli, İtalya Milli Takımı’na geri döndü
Uzun müddettir ulusal grup formasından uzak kalan Mario Balotelli, Adana Demirspor'da gösterdiği başarılı performansla İtalya Ulusal Grubu'na ...
Sözleşmeli Personel sınav sonuçları açıklandı
Adaylar, 2021-ÖSYM Kontratlı İşçi Alımı kelamlı imtihan sonuçlarına ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ...
Uzman Yardımcılığı sonuçları açıklandı
Adaylar, imtihan sonuçları ile kelamlı imtihan tarih ve saatlerine ÖSYM'nin internet adresinden erişebilecek. Kelamlı imtihana katılmaya hak ...
TFF 2’nci Lig maçları elverişsiz hava koşulları nedeniyle ertelendi
TFF'den yapılan açıklama şöyle:  "Ülkemizi tesiri altına alan elverişsiz hava şartları ve ulaşımda yaşanan aksaklıklar nedeniyle TFF 2. Lig Beyaz...
Sancar: Kampüs benim için onur kaynağı
Ulusal Eğitim Bakanlığı’nca Ankara'da imali tamamlanan, içerisinde bilim ve sanat eğitim merkezi (BİLSEM), anaokulu, fen lisesi ve öğrenci ...
Mustafa Pektemek burun ameliyatı olacak! 1 ay yok…
Yukatel Kayserispor’un deplasmanda Kasımpaşa ile oynadığı maçın ikinci yarısında burnuna aldığı darbe sonucunda sakatlanan Mustafa Pektemek bıçak ...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ